więcej


Inicjatywy lokalne

Inteligentna sieć energetyczna na Helu (9434)

2010-10-16

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Energa wraz z Instytutem Energetyki w Gdańsku rozpoczynają pierwszy w Polsce projekt zastosowania tzw. inteligentnych sieci energetycznych. Próbne systemy, m.in. zdalnego odczytu liczników, ruszyły na Helu - poinformowała Energa.  
Inteligentna sieć (smart grid) to system elektroenergetyczny wsparty nowoczesnym oprogramowaniem i telekomunikacją, który integrując produkcję, przesył oraz dystrybucję energii, pozwala m.in. zmniejszyć jej zużycie i lepiej chronić odbiorców przed przerwami w dostawach prądu.

Działająca na Pomorzu Energa wraz z Instytutem Energetyki w Gdańsku rozpoczynają projekt "Inteligentny Półwysep", który polega na wprowadzeniu smart grid na Półwyspie Helskim.

"Projekt ten to powiązanie zdalnego odczytu, automatycznego zarządzania siecią i innych działań technicznych, które przyniosą nie tylko radykalne skrócenie liczby przerw w dostawach energii, ale także dadzą możliwość przyłączania do sieci małych wytwórców energii, tj. przydomowych wiatraków, a w przyszłości również stacji ładowania samochodów elektrycznych" - czytamy.

Odpowiedzialna za dystrybucję energii elektrycznej Energa-Operator przypomina, że już teraz wdraża "na masową skalę" system zdalnego odczytu liczników.

"Jednocześnie pamiętamy o unowocześnianiu i odmłodzeniu istniejącej infrastruktury energetycznej, gdyż jest to warunek niezbędny do lepszej obsługi naszych klientów" - zapewnia cytowany w informacji prezes Energa-Operator Leszek Nowak.

Z kolei dyrektor Instytutu Energetyki w Gdańsku Krzysztof Madajewski podkreślił, że "inteligentne sieci są bez wątpienia przyszłością energetyki, wszystkie firmy poważnie myślące o klientach, bezpieczeństwie energetycznym i ochronie środowiska, testują możliwości zastosowania nowoczesnych rozwiązań".

źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. Wikimedia Commons
www.naukawpolsce.pap.pl  
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej