więcej


Inicjatywy lokalne

Wawek zachęca do bycia ekologicznym (10621)

2010-05-27

Drukuj
19 maja rozpoczęła się realizacja drugiego etapu kampanii edukacyjno-informacyjnej "Chrońmy klimat w Warszawie!", w ramach którego 18 roll-upów z ekologicznym przesłaniem trafi do wszystkich warszawskich urzędów dzielnic.
Plansze prezentują "10 zwyczajów Wawka, ekologicznego mieszkańca Warszawy". Staną przy wydziałach obsługi mieszkańców. Wawek, ekologiczny mieszkaniec stolicy, przedstawiając swoje codzienne proekologiczne zwyczaje, takie jak całkowite wyłączanie z prądu urządzeń elektrycznych, prowadzenie segregacji odpadów, kupowanie lokalnych produktów, korzystanie z komunikacji publicznej, tłumaczy pozytywny wpływ takich zachowań na klimat i stan środowiska naturalnego w Warszawie.

„Przygotowując kampanię „Chrońmy klimat w Warszawie!”, mieliśmy nadzieję, że widoczne gołym okiem, również w naszym mieście, zmiany klimatu, przekonają mieszkańców stolicy do podjęcia codziennych działań dla dobra klimatu. Każdy z nas może we własnym zakresie chronić środowisko i klimat, jedyne co potrzeba, to chęć zmiany nawyków na bardziej ekologiczne. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że podejmowane przez warszawiaków prośrodowiskowe działania przyczynią się również do tego, że Warszawa będzie czystsza, piękniejsza, bardziej zielona i przyjazna zarówno ludziom, jak i zwierzętom.” - tłumaczy Marta Kałużyńska z Fundacji Nasza Ziemia, koordynatorka kampanii.

Leszek Drogosz, wicedyrektor Biura Infrastruktury Urzędu Miasta, dodaje: Warszawa podpisała Porozumienie Burmistrzów, w którym zobowiązała się do redukcji emisji CO2 o 20% do 2020 r. Władze samorządowe potrzebują jednak sojuszników - konieczne jest zaangażowanie mieszkańców, którzy dzięki wskazówkom Wawka dowiedzą się, jak drobne zmiany w życiu codziennym pomagają chronić klimat.

Pierwszy etap kampanii stanowiła wystawa pt. "Chrońmy klimat w Warszawie!", którą można było oglądać w hali głównej Dworca Centralnego na przełomie kwietnia i maja. Oprócz roll-upów do WOM-ów zostaną również dostarczone kolorowe zakładki do książek z Wawkiem przeznaczone dla pracowników urzędu i odwiedzających go mieszkańców.

Kampania „Chrońmy klimat w Warszawie!” to część programu edukacyjnego "Klimat dla Ziemi, Ciepło dla Warszawy" skierowanego do wszystkich mieszkańców Warszawy realizowanego wspólnie już trzeci rok przez Fundację Nasza Ziemia, firmę Vattenfall Heat Poland i Miasto Stołeczne Warszawa. Podczas pierwszej edycji programu, przypadającej na rok szkolny 2007/08, opracowano materiały edukacyjne: ulotki, plany lekcji i zakładki, prezentujące 10 zasad oszczędzania energii elektrycznej i cieplnej. Materiały te w nakładzie ponad miliona sztuk zostały rozdystrybuowane do warszawskich szkół, przedszkoli, bibliotek, akademików, firm prywatnych i biur, trafiły również do rąk wszystkich polskich parlamentarzystów.

źródło: Urząd m. st. Warszawy
beta.um.warszawa.pl 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej