więcej


Inicjatywy lokalne

Wprowadzenie technologii niskoemisyjnych w przedsiębiorstwie (21026)

2019-11-05

Drukuj
galeria

Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że przedsiębiorstwa reprezentujące różnorodne sektory nowoczesnej gospodarki sukcesywnie inwestują w poprawę efektywności energetycznej. Firmy modernizują w tym celu swoje parki maszynowe, wprowadzają zmiany w systemach produkcji oraz nowatorskie rozwiązania optymalizacyjne.

Racjonalna gospodarka energetyczna skutkuje w sposób bezpośredni znacznymi ograniczeniami w ilości zużytego prądu, wpływa także na redukcję emisji zanieczyszczeń, docelowo prowadząc do mniejszego obciążenia dla środowiska naturalnego.

Pozostałe korzyści z wprowadzenia technologii niskoemisyjnych

 • Poprawa konkurencyjności zdeterminowana wzrostem wydajności i znacznym obniżeniem kosztów produkcji,
 • Wskazywanie konsumentom, że produkty wytwarzane są z poszanowaniem środowiska naturalnego przez efektywne energetycznie technologie,
 • Informowanie klientów, które produkty są ekonomiczne energetycznie w codziennej eksploatacji,
 • Zwiększenie dostępnych miejsc pracy,
 • Oszczędności dla użytkowników końcowych w postaci mniejszych opłat za energię elektryczną w polskich gospodarstwach domowych,
 • Podnoszenie innowacyjności rodzimej gospodarki.

 Obszary zużycia energii w firmach i możliwości ich optymalizacji

 1. 1.      Hale przemysłowe

Aby poprawić bilans energetyczny hal przemysłowych, najczęściej zwiększa się izolacyjność przegród budynku. Warto również rozważyć zastosowanie wydajnego ogrzewania strefowego.

 1. 2.      Procesy produkcyjne

W tym przypadku niezwykle ważny jest bieżący monitoring zużycia energii przez maszyny i urządzenia wykorzystywane w procesach technologicznych. Ich regularna konserwacja, modernizacja oraz wymiana na nowsze modele o lepszej efektywności energetycznej dają doskonałe efekty. Warto wziąć pod uwagę także automatyzację procesów produkcji tam, gdzie jest to możliwe. Dzięki wdrożeniom odpowiednich działań można wygenerować oszczędności na poziomie 10-15 proc.

 1. 3.      Biura

Niezwykle ważne jest wprowadzenie dobrych praktyk w zakresie korzystania z energii elektrycznej oraz ogrzewania przez pracowników. Przyda się także wysokiej jakości energooszczędny sprzęt biurowy oraz wymiana oświetlenia.

 1. 4.      Oświetlenie budynków

Postęp technologiczny w dziedzinie oświetlenia pozwala na wybór optymalnych rozwiązań, dzięki którym można zapewnić pracownikom odpowiednią moc światła przy jednoczesnych oszczędnościach w zakresie energii. Dłuższa żywotność żarówek to również mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego.

 1. 5.      Ciepło + chłód + energia elektryczna

Rozwiązania kogeneracyjne pozwalające na wytwarzanie ciepła, chłodu oraz energii elektrycznej w zakresie jednego procesu technologicznego pozwalają zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 30 proc. w porównaniu do rozdzielnego wytwarzania.

Dowiedz się więcej – zapisz się na warsztaty!

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dotyczące finansowania i funkcjonowania odnawialnych źródeł energii w województwie zachodniopomorskim. Każdy z warsztatów to pokaz realnej instalacji OZE oraz omówienie jej zalet i wad.

Zapisz się: www.pine.org.pl/klimapolka-zachodniopomorska

Czytaj również w: www.swidwin.naszemiasto.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej