więcej


Kościół katolicki pozbywa się inwestycji związanych za paliwami kopalnymi (20487)

2018-04-30

Drukuj
galeria

Międzynarodowy Caritas, trzy katolickie o sumie bilansowej ok. 7,5 mld EUR, diecezje i inne instytucje z okazji Dnia Ziemi poinformowały, że wycofują się z inwestycji związanych z paliwami, które przyczyniają się do zmian klimatu. 

To nie pierwsza taka akcja katolickich inwestorów. Tym razem jednak część instytucji jest bezpośrednio związana z Watykanem, co wskazuje na wzbierającą rolę ruchu na rzecz dezinwestycji w Kościele katolickim. 

 

Caritas Internationalis, organizacja niosąca pomoc humanitarną, jest oficjalną instytucją Kościoła z siedzibą w Watykanie. Jej przewodniczący, kardynał Luis Tagle, powiedział: "Ubodzy bardzo cierpią z powodu kryzysu klimatycznego, a paliwa kopalne są jedną z głównych przyczyn tej niesprawiedliwości. Dlatego Caritas Internationalis zdecydował się już nie inwestować w paliwa kopalne. Zachęcamy nasze organizacje członkowskie i inne grupy związane z Kościołem, aby czyniły to samo".  

 

Do akcji dezinwestycji przyłączyły się wiodące banki katolickie — Pax Bank, Bank Im Bistum Essen eG i Steyler Ethik Bank, które łącznie obracają  kwotą 7,5 mld EUR. Są wśród nich także archidiecezja Luksemburga, archidiecezja Salerno-Campagna-Acerno oraz diecezja Communauté Mission de France oraz katolickie organizacje pozarządowe oraz zakony z Kamerunu, Kenii, Nigerii, Ruandy i Ugandy. 

 

 Arcybiskup Luksemburga Jean-Claude Hollerich powiedział: "Wraz z naszymi braćmi i siostrami w wierze my, biskupi, jesteśmy coraz bardziej zaangażowani w podejmowanie decyzji finansowych zgodnych z naszymi wartościami moralnymi. Dezinwestycje to ważny sposób okazania przez Kościół przywództwa w kontekście zmieniającego się klimatu. Chwalmy tych wszystkich, którzy służą ‘jednemu z tych braci moich najmniejszych,‘ poprzez ochronę środowiska naturalnego". 

35 instytucji, które poinformowały o wycofaniu inwestycji w paliwa kopalne 22 kwietnia, to już trzecia grupa organizacji katolickich, które poszły tą drogą. Lista takich instytucji liczy już 95 organizacji. 

 

Źródło: https://catholicclimatemovement.global


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej