więcej


Nauka o klimacie

Afrykańskie lasy bardziej niż inne odporne na zmiany klimatu (13819)

2012-01-27

Drukuj

Serenity28_flickr_BY-NC-NDTropikalne lasy w Afryce mogą lepiej znosić przyszłe zmiany klimatu niż Puszcza Amazońska i drzewostany w innych regionach ze względu na swoją przeszłość – ocenili naukowcy na międzynarodowej konferencji, która odbyła się w brytyjskim University of Oxford.

Eksperci zgromadzeni na konferencji dotyczącej losów afrykańskich lasów w XXI w. zgodzili się, że afrykańskie gatunki drzew przetrwały wiele katastrof klimatycznych w ostatnich 4 tys. lat. W rezultacie może okazać się, że są lepiej przystosowane do przyszłych zmian klimatycznych.

Zdaniem organizatora konferencji prof. Yadvindera Malhiego głównym tego powodem może być fakt, że afrykański klimat dużo częściej zmieniał się w ciągu ostatnich 10 tys. lat niż np. klimat Amazonii czy Południowo-Wschodniej Azji. "Lasy Afryki mają już w tej chwili niższy poziom bioróżnorodności i straciły wiele potencjalnie wartościowych gatunków. Jednak te, które pozostały, mają większe możliwości adaptacyjne i przystosowały się np. do nagłych zmian w rozkładzie opadów" – powiedział Malhi portalowi BBC News.

Niestety, okazało się, że o klimacie kontynentu afrykańskiego wiadomo mniej niż na temat innych regionów. Chodzi np. o dane z Delty Kongo. Zdaniem naukowców brak statystyk uniemożliwia wypracowanie właściwych prognoz.

Simon Lewis z brytyjskiego University of Leeds podkreślił w rozmowie z portalem, że w afrykańskich puszczach zaobserwowano większą ilość biomasy i znacznie większe drzewa w porównaniu z Puszczą Amazońską. "Jest to częściowo związane z większą długowiecznością drzew, a także tym, że ogólnie całe lasy są bardziej produktywne" – wyjaśnił.

Jego zdaniem, choć w Afryce – drugim co do wielkości rejonie występowania lasów deszczowych na Ziemi – obserwuje się mniejszą różnorodność wśród gatunków drzew, to nie oznacza, że nie ma tam ważnych siedlisk bioróżnorodności. "Należy zwracać uwagę nie tylko na florę, ale i na faunę, której zróżnicowanie jest bardzo wysokie" – dodał.

Prof. Malhi zapowiedział, że wnioski z konferencji zostaną przekazane ustawodawcom. "Przygotujemy też rekomendacje dotyczące miejsc, które należałoby natychmiast włączyć do projektów badawczych" – dodał organizator przedsięwzięcia.

 

źródło: PAP Nauka w Polsce, fot. Serenity28 flickr BY-NC-ND

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej