więcej


Nauka o klimacie

Brazylijski rząd ogłasza amnestię dla przestępców środowiskowych (14439)

2012-06-12

Drukuj

amazonia  michel roggo wwf-canonNowelizacja "Kodeksu leśnego" zagraża przyszłości Puszczy Amazońskiej. Nowe prawo obejmuje amnestią osoby, które prowadziły nielegalną wycinkę drzew i otwiera furtkę do intensywnego pozyskiwania drewna, zagrażającego równowadze biologicznej Amazonii. WWF Brazylia apeluje do rządu i prezydent Dilmy Rousseff o zrównoważoną gospodarkę leśną.

Brazylijski parlament przyjął w ubiegły poniedziałek ustawę, która obejmuje amnestią osoby oskarżone o nielegalną wycinkę drzew i osłabia prawną ochronę lasów w całej Brazylii, komentuje WWF w Brazylii. WWF jest członkiem Brazylijskiego Komitetu ds. Ochrony Lasów, koalicji ponad 200 organizacji pozarządowych, powołanej dla ochrony przyszłości Puszczy Amazońskiej.

Komitet bije na alarm! Zgodnie z zapisami nowego Kodeksu Leśnego zniesiony zostanie obowiązek przyrodniczej rekompensaty terenów objętych wycinką. Zagrożone są najcenniejsze obszary Puszczy Amazońskiej o unikalnej wartości ekologicznej i kulturowej.

Nielegalna wycinka drzew w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł rzek, na podmokłych lasach mangrowych i mokradłach nie będzie już podstawą do podejmowania środków prawnych przeciwko osobom, które ją prowadziły. Nowy Kodeks Leśny znosi obowiązek przywrócenia pierwotnego stanu roślinności w szczególnie wrażliwych siedliskach Amazonii i zezwala na nasadzenia eukaliptusa i innych egzotycznych gatunków drzew. Szerokość leśnych pasów ochronnych wzdłuż brzegów rzek, sięgająca do tej pory 500 m, została drastycznie zredukowana i waha się teraz od 5 do 100 m.

– Nowe przepisy spowodują spadek jakości i zubożenie zasobów wodnych Brazylii. Idea Obszarów Ochrony Ścisłej, obejmujących najcenniejsze fragmenty Amazonii, przechodzi do przeszłości – powiedział André Lima, koordynator polityki publicznej w Amazońskim Instytucie Badań Środowiskowych.

Nowy Kodeks Leśny znosi artykuł nakładający podatek od elektryczności i obowiązek uzdatniania wody dla zachowania różnorodności biologicznej Obszarów Ochrony Ścisłej. To były jedyny zapis prawny wspierający finansowanie rekultywacji terenów, na których prowadzona była wycinka.

– Dwa miliony podpisów pod petycją w sprawie weta dla nowego Kodeksu Leśnego pokazują skalę zaangażowania miłośników przyrody z całego świata, powiedział Kenzo Juca Ferreira, Specjalista ds. Polityki Publicznej w WWF Brazylia. Według najnowszych badań opinii publicznej ponad 85% Brazylijczyków jest przeciwnych amnestii wobec osób, które prowadziły nielegalną wycinkę drzew w Puszczy Amazońskiej.

– Prezydent Dilma Rousseff nie dotrzymała przedwyborczych obietnic i zaprzepaściła szansę na objęcie roli ekologicznego lidera. Światowa opinia publiczna interesuje się Brazylią w związku ze zbliżającym się Szczytem Ziemi Rio+20. Będziemy walczyć o lepszą ochronę naszych lasów, bo ludzie powinni usłyszeć o rozbieżności między deklaracjami a działaniem brazylijskich polityków. Jak Brazylia może nawoływać do społecznej i środowiskowej odpowiedzialności podczas Szczytu Ziemi Rio+20, podczas gdy nie potrafimy skutecznie chronić Puszczy Amazońskiej? – dodał Ferreira.

 

źródło: WWF, fot. Michel Roggo/ wwf-canon

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej