więcej


Nauka o klimacie

Ciepłe oceany mogą być zabójcze dla wodorostów (13498)

2011-11-08

Drukuj

seaweed.flckrPostępujące globalne ocieplenie może zaszkodzić glonom. 25 proc. gatunków występujących u wybrzeży Australii może przestać istnieć – wynika z badania, które przeprowadzili tamtejsi naukowcy.

"Nasze badanie wypełnia istotną lukę w pojmowaniu wpływu globalnego ocieplenia na oceany" – uważa Thomas Wernberg z University of Western Australia. Doniesienia naukowców, którzy opierali się na danych o wodorostach gromadzonych w Australii od lat 40. ubiegłego wieku, opublikowano w internetowym wydaniu magazynu "Current Biology".

"Odkryliśmy, że kolonie glonów zmieniły się w ciągu ostatnich 50 lat i stały się subtropikalne. Wiele gatunków wycofało się na południe w stronę południowego wybrzeża Australii. Oszacowaliśmy, że dalsze ocieplenie oceanu może prowadzić do wycofywania się setek gatunków na południe i poza kraniec kontynentu australijskiego, gdzie nie będą one już miały odpowiedniego środowiska i przez to wyginą" – podkreślił Wernberg.

Skala ruchów obserwowanych przez naukowców jest zgodna z modelem określającym postępujące w tym rejonie ocieplenie.

Australijskie odkrycia odnoszą się do dwóch światowych oceanów – Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku – powiedział Wernberg. Analizy opierały się na danych z zawierającej 20 tys. wpisów bazy glonów.

Jak wyjaśnił Wernberg, glony, czyli "drzewa oceanów", zapewniają pożywienie i schronienie szeregowi różnych innych gatunków. Dlatego zmiany wśród nich mogą mieć wpływ na całe morskie ekosystemy. "Może ludzie zaczną dostrzegać inne zagrożenia, jakie niosą zmiany klimatu na morskie ekosystemy, nie tylko te dotyczące raf koralowych" – powiedział naukowiec.

 

źródło:  PAP – Nauka w Polsce, fot. flickr, theevilmightyf, CC BY

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej