więcej


Nauka o klimacie

Coraz więcej meduz w oceanach (14348)

2012-05-27

Drukuj

meduzy_josh_hawley_flickr_by-ncLiczba meduz zwiększa się w większości ekosystemów morskich na świecie – wynika z pierwszych globalnych badań zasobów tych parzydełkowców, które przeprowadzili biolodzy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Informacja ukazała się w piśmie "Hydrobiologia".

Aby potwierdzić przypuszczenia, że liczba galaretowatych mieszkańców mórz systematycznie rośnie, badacze zebrali dane na temat liczebności 138 różnych populacji meduz zamieszkujących 45 z 66 największych ekosystemów morskich na świecie i zestawili je z danymi sięgającymi sześćdziesięciu lat wstecz.

Ich badania wykazały, że tendencja ta dotyczy 62 proc. analizowanych regionów, w tym Azji Wschodniej, Morza Czarnego, Morza Śródziemnego, Hawajów, północno-wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i Antarktydy.

"Miejsca, w których obserwuje się zwiększenie populacji meduz to często obszary znajdujące się pod silnym wpływem działalności człowieka, z czym związane jest zanieczyszczenie, nadmierna eksploatacja łowisk i ocieplenie wód" – zauważa współautor analizy Daniel Pauly.

Badacz dodaje, że meduzy nie tylko stanowią niebezpieczeństwo dla amatorów kąpieli ze względu na toksyny wytwarzane przez ich parzydełka, ale także mogą powodować zachwianie równowagi ekosystemów oraz wpływać na połowy i zatykać filtry systemów chłodzenia w elektrowniach.

 

źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. josh hawley, flickr by-nc

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej