więcej


Nauka o klimacie

Czy pantera śnieżna przetrwa w Himalajach? (14607)

2012-07-27

Drukuj

pantera sniezna  naturepl com  reinhard  arco  wwf canon 17380Zmiany klimatyczne zagrażają przetrwaniu pantery śnieżnej w Himalajach. Z przeprowadzonych badań wynika, że w związku z globalnym ociepleniem zmieni się charakter wysokogórskiej roślinności. W rezultacie obszar występowania pantery śnieżnej może skurczyć się aż o 30% – informuje organizacja ekologiczna WWF.

Pantera śnieżna jest krytycznie zagrożona. Na świecie żyje zaledwie od 4000 do 6500 osobników. Większość z nich można spotkać w górach Azji, między innymi w Himalajach. Pantery śnieżne wybierają siedliska alpejskie, położone powyżej linii drzew, nie wyżej niż 5000 m n.p.m. Przeprowadzone przez WWF badania wykazały, że cieplejsze i wilgotniejsze warunki pogodowe spowodują przesunięcie granicy pięter roślinności w Himalajach. Nastąpi podniesienie się górnej granicy lasów i zarastanie strefy alpejskiej, w której naturalnie występują jedynie krzewy i górskie łąki.

Pantery śnieżne bardzo rzadko schodzą do strefy lasów, a jednocześnie mają ograniczoną możliwość zajmowania wyższych partii gór - mówi Paweł Średziński z WWF Polska. - Jeśli górna granica lasów będzie przesuwać się coraz wyżej, to obszar występowania panter w Himalajach skurczy się w dramatycznie szybkim tempie.

W celu sprawdzenia, jak zmiana warunków klimatycznych wpłynie na roślinność Himalajów i tym samym na siedliska, w których mogą występować pantery śnieżne, zostało przeprowadzone modelowanie komputerowe. Uwzględniało ono różne czynniki, w tym ukształtowanie powierzchni i położenie nad poziomem morza, a także wzrost o 3-4 stopni Celsjusza średniej temperatury w Himalajach do końca tego stulecia. Rezultaty modelowania zostały naniesione na mapę. Wynika z nich, że obszar występowania pantery śnieżnej może skurczyć się aż o 30%.

Zmiany klimatyczne nie są jedynym zagrożeniem dla przyszłości panter śnieżnych. Zagraża im również bezpośrednia presja ze strony człowieka, przede wszystkim kłusownictwo i intensywne wypas zwierząt hodowlanych na wysokogórskich łąkach, powodujące coraz częstsze sytuacje konfliktowe.

 

źródło: WWF, fot. naturepl.com / Reinhard Arco / WWF-Canon

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej