więcej


Nauka o klimacie

Gazy cieplarniane spowodują w przyszłości nieodwracalne zmiany poziomu mórz (14884)

2012-10-12

Drukuj

El Hierro1.wikiWyemitowane do tej pory gazy cieplarniane spowodują nieodwracalne zmiany w ziemskim klimacie i wpłyną na podniesienie poziomu mórz w ciągu nadchodzących tysięcy lat – wynika z nowych badań.

Wnioski opublikowano w magazynie "Environmental Research Letters". W badaniu wzięto pod uwagę obecną pokrywę lodową na Ziemi i ocieplanie się mórz, a następnie stworzono modele zmian poziomu wód na przestrzeni tysięcy lat.

W badaniu wzięli udział naukowcy z Vrije Universiteit Brussel, Manchester Metropolitan University i Universite catholique de Louvain – podał portal ScienceDaily.

Badacze dowodzą, że już przyczyniono się do tego, że poziom mórz wzrośnie o 1,1 metra do roku 3000. Ma być to skutkiem do tej pory wyemitowanych gazów cieplarnianych. Te zmiany mogą pójść dalej, w zależności od tego, jak będzie kształtowała się polityka walki z zanieczyszczeniami.

Jeśli poziom emisji wciąż będzie wysoki, zgodnie ze scenariuszem A2 Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), to w ciągu następnego tysiąca lat poziom mórz podniesie się o 6,8 metra. Dwa pozostałe scenariusze B1 i A1B zakładają odpowiednio wzrost o 2,1 oraz 4,1 metra.

"Pokrywy lodowe są bardzo powolnymi elementami systemu klimatycznego; odpowiadają na zmiany w skali tysięcy lat"  powiedział współautor badania prof. Philippe Huybrechts. "Cokolwiek robimy dziś, co zmienia siły w systemie klimatycznym, będzie miało wpływ na pokrywę lodową i poziom wód"  dodał.

We wszystkich przeanalizowanych scenariuszach grenlandzki lądolód był odpowiedzialny za ponad połowę wzrostu poziomu mórz. Drugi element to rozszerzalność cieplna oceanów, natomiast sam wkład topnienia lodowców i lodu był niewielki.

Badacze uważają, że to pierwsza analiza dotycząca lodowców, czap lodowych i lądolodów oraz rozszerzalności cieplnej oceanów w odniesieniu do wzrostu poziomu mórz.

"Obecna pokrywa lodowa zawiera w sobie tyle wody, że mogłaby podnieść poziom mórz o 65 metrów. Jeśli ocieplenie będzie postępowało, lód wreszcie się rozpuści"  powiedział prof. Huybrechts. "Gatunek ludzki powinien jak najszybciej zmniejszyć koncentrację gazów do najniższej możliwej. Im niższe będą emisje, tym mniejsze zmiany"  dodał.

 

źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. Wikimedia Commons

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej