więcej


Nauka o klimacie

Historia denializmu (14588)

2012-07-22

Drukuj

Ziemia na Rozdrożu przetłumaczyła z angielskiego film pokazujący korzenie "sceptycyzmu" klimatycznego. Naomi Oreskes, historyk z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego pokazuje długą, liczącą blisko 200 lat historię dochodzenia naukowców do wiedzy n/t możliwości wywołania globalnego ocieplenia klimatu poprzez emisję dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych.

Dokument pokazuje, jak prognozy sprzed kilkudziesięciu lat sprawdzają się na naszych oczach. Opowiada wreszcie, jak doszło do  manipulowania opinią publiczną w celu wywołania przesadnego poczucia niepewności odnośnie dowodów naukowych i stanowiska naukowców względem globalnego ocieplenia. Wszystko ze pomocą działań opartych o wypracowaną przez przemysł tytoniowy strategię wymyślania wątpliwości – prowadzoną ponadto przez tych samych ludzi.

{youtube}epWMNE_5W{/youtube}

 

Link do oryginalnego artykułu: ziemianarozdrozu.pl/artykul/2152/historia-denializmu

źródło: Ziemia na Rozdrożu

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej