więcej


Nauka o klimacie

Las sosnowy świetnym pochłaniaczem CO2 (14503)

2012-07-06

Drukuj

Las sosnowy Wikimedia CCZ przeprowadzonych analiz wynika, że sosnowy las jest silnym pochłaniaczem dwutlenku węgla – poinformowało Ministerstwo Środowiska. Badania przeprowadzone były na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Jak poinformował na stronie internetowej resort środowiska, podczas zakończonej we wtorek konferencji w Mierzęcinie zostały przedstawione niepublikowane dotąd wyniki badań naukowych. Wynika z nich, że kilkudziesięcioletni sosnowy las jest silnym pochłaniaczem dwutlenku węgla. "Średnia roczna ilość gazu pochłoniętego z atmosfery przez las wynosi 21,5 tony na każdy hektar" – podaje ministerstwo.

Przez cztery lata na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych badano proces pochłaniania CO2 z atmosfery przez ekosystem leśny. Zasadniczym celem projektu było określenie rocznej różnicy między wielkością emisji CO2, a ilością tego gazu pochłoniętą przez las w nadleśnictwie Tuczno.

Pomiary pochłaniania CO2 w czasie rzeczywistym nad lasem mają pionierski charakter. Otrzymane wyniki są obiecujące z punktu widzenia wpływu lasów na ogólny krajowy bilans dwutlenku węgla i mogą mieć wpływ na przyszłą politykę klimatyczną – dodaje resort.

 

źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. Wikimedia CC

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej