więcej


Nauka o klimacie

Lodowce alpejskie skurczyły się w ciągu 40 lat o 25 proc. (13724)

2011-12-18

Drukuj

Jak wynika z badań naukowców, przedstawionych na jesiennej konferencji Amerykańskiej Unii Geofizycznej (AGU), powierzchnia lodowców w Alpach francuskich zmniejszyła się w latach 1970-2010 o ok. 25-26 proc., co jest jeszcze jedną oznaką ocieplania się klimatu.

Lodowce spływające ze stoków Mont Blanc (w tym najbardziej znany La Mer de Glace) oraz okolicznych masywów górskich zajmowały na przełomie lat 60. i 70. ub. wieku obszar 375 km2, a w roku 2010 tylko 275 km2.

Podobne zjawisko zaobserwowano w rejonach Alp leżących na terytoriach Szwajcarii, Austrii, Słowenii, Niemiec i Włoch. Największe ubytki stwierdzono w południowych partiach Alp, gdzie kilka lodowców prawie całkowicie zanikło.

Naukowcy wykorzystywali do badań m.in. stare mapy oraz zdjęcia lotnicze i satelitarne, w tym wykonane przez amerykańskiego satelitę Landsat.

 

źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej