więcej


Nauka o klimacie

Na ratunek krainie lodu (14646)

2012-08-06

Drukuj

on ice  wwf 1 17580Statek WWF płynie teraz wzdłuż zachodnich wybrzeży Grenlandii. W ramach prowadzonych badań przyjrzy się zmieniającym charakter mokradłom na grenlandzkich wybrzeżach i zweryfikuje pomiary pokrywy lodowej, które zostały wykonane przez satelitę. Niedawno NASA opublikowała komunikat, z którego wynika, że tempo topnienia grenlandzkich lodowców osiągnęło krytycznie wysoki poziom. Po raz pierwszy w trzydziestoletniej historii monitoringu zaobserwowane zostało rozpuszczanie się aż 97% powierzchni pokrywy lodowej.

"Do tej pory topnienie wierzchniej warstwy lodu zachodziło średnio na połowie powierzchni" – mówi Monika Marks z WWF Polska. "Lód rozpuszcza się, bo nad Grenlandią wyjątkowo długo znajdował się front ciepłego powietrza. Rośnie też średnia temperatura powietrza. Według Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych do końca XXI wieku temperatura może wzrosnąć nawet o 5.8°C".

Warunki środowiskowe zmieniają się na Arktyce tak szybko, że nie wszystkie zwierzęta będą w stanie się przystosować. Niedźwiedzie polarne, jako duże drapieżniki znajdują się na samym szczycie łańcucha pokarmowego i są jednymi z najbardziej wrażliwych wskaźników stanu środowiska.

"Zła kondycja populacji niedźwiedzi polarnych może oznaczać, że niekorzystne zjawiska zachodzą w ekosystemie morskim" – dodaje Marks. "Aby lepiej poznać złożony charakter zmian zachodzących w środowisku Arktyki, należałoby zbadać kondycję zwierząt znajdujących się na drugim końcu łańcucha pokarmowego. Dlatego załoga statku WWF zbada też mikroorganizmy żyjące w wodach Arktyki".

Topnienie arktycznego lodu zagraża nie tylko przyrodzie. W niebezpieczeństwie znalazły się także lokalne społeczności. Szlaki, którymi od stuleci przemieszczali się mieszkańcy nie są już tak niezawodne, jak dawniej. Dodatkowym utrudnieniem są coraz bardziej nieprzewidywalne warunki pogodowe. Lokalne społeczności muszą zmieniać swoje odwieczne zwyczaje i sposób życia.

"Rejs WWF ma jeszcze jeden cel" – konkluduje Marks. "Przypomina politykom, że należy działać już teraz w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Natomiast każdy z nas może doprowadzić do redukcji emisji dwutlenku węgla".

Po opłynięciu zachodnich wybrzeży Grenlandii statek WWF popłynie wzdłuż północno-wschodniej Kanady. Na stronie internetowej WWF można śledzić trasę statku i sprawdzić, gdzie będzie miał miejsce najbliższy postój.

 

źródło: WWF

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej