więcej


Nauka o klimacie

Ocieplenie klimatu zagraża pandom wielkim (14186)

2012-04-23

Drukuj

panda_wiki_ccNa wolności żyje zaledwie 1,6 tys. pand wielkich, a w ciągu najbliższych 70 lat ponad połowa obszaru obecnych siedlisk tych zwierząt będzie dla nich niedostępna z powodu zmian klimatu – wynika z badania opisanego w magazynie "International Journal of Ecology".

Dawniej pandy występowały w południowo-wschodniej części Chin, północnej Birmie i północnym Wietnamie, obecnie jednak ich terytorium ogranicza się do kilku pasm górskich między Syczuanem a Tybetem. Co więcej, obszar ten wciąż maleje, a do 2080 roku w związku ze zmianami klimatu ma zmniejszyć się o 60 proc. Chodzi o ponad 16 tys. km kw.

Rosnące temperatury na świecie sprawiają, że odpowiednie dla pand warunki – zgodnie z modelami klimatycznymi – będą występowały na coraz większych wysokościach i szerokościach geograficznych. Skoro zaś obszar występowania zwierząt jest ograniczony geograficznie, zmiany klimatu mogą uderzyć w nie szczególnie boleśnie – podaje serwis LiveScience.

"Pandy wielkie mają ograniczony obszar występowania, nie przemieszczają się na duże dystanse, rodzą jedno młode raz na dwa-trzy lata, a 99 proc. ich diety stanowi bambus" – napisali badacze w opisie badania. "Wszystko to świadczy o tym, że są wyjątkowo wrażliwe na zmiany klimatu" – dodali naukowcy ze Smithsonian Conservation Biology Institute w amerykańskim stanie Wirginia.

Jest jednak szansa, że pandy przeniosą się w nowe regiony. Jednak większość z nich "jest oddalona od obecnego obszaru występowania zwierząt", a tylko 15 proc. objęte jest aktualnym programem ochronnym. "Długofalowe przetrwanie pand wielkich wymaga stworzenia nowych obszarów ochronnych, które będą właściwym środowiskiem dla tych zwierząt nawet w przypadku zmian klimatu" – napisano w "International Journal of Ecology".

W związku z niepewnym losem pand zoolodzy wciąż próbują zrozumieć i usprawnić proces rozmnażania ich w niewoli. Z innego badania instytutu w Wirginii wynika, że samce w przeciwieństwie do samic są gotowe do rozrodu w ciągu ponad sześciu miesięcy w roku. Tymczasem samice mają taką możliwość jedynie przez 24 do 72 godzin w roku.

 

źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. wiki cc

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej