więcej


Nauka o klimacie

Poziom mórz wzrósł pod koniec ostatniego zlodowacenia (8889)

2010-12-12

Drukuj
Pod koniec ostatniego zlodowacenia poziom mórz podnosił się średnio o jeden metr na stulecie – poinformowali naukowcy na łamach pisma "Global and Planetary Change". wyniki ich badań mogą pomóc w dokładniejszym prognozowaniu zmian zachodzących w oceanie światowym na skutek ocieplania klimatu. 
Pod koniec ostatniej epoki lodowej poziom mórz wzrastał średnio o jeden metr na sto lat. Oprócz tego miały miejsce skoki poziomu morza do 2,5 m na stulecie. Łącznie poziom mórz wzrósł o 120 m w trakcie topnienia pokrywy lodowej. Trwało to pomiędzy 19 tys. a 6 tys. lat temu.

Poprzednie badania sugerowały, że poziom mórz mógł wzrastać skokowo, mniej więcej co pięć metrów na sto lat. Szacunki te opierały się na analizach skamieniałości korali wokół Barbados i wybrzeży wokół wschodniej Azji. Jednak brak pewności co do datowania skamieniałości czy specyficzne cechy poszczególnych stanowisk sprawiały, że trudno było wyznaczyć globalny poziom morza, korzystając tylko z jednego stanowiska.

"Zamiast opierać się na pojedynczych stanowiskach, które mogą nie być reprezentatywne, porównaliśmy dużą liczbę danych z wielu różnych stanowisk" – wyjaśnia prof. Eelco Rohling z University of Southampton.

Używając wyrafinowanych statystycznych metod, naukowcy zrekonstruowali historię poziomu morza z ostatnich 21 tysięcy lat. Z ich analiz wynika, że okresy skoków o 2,5 m na stulecie, wystąpiły pomiędzy 15 a 13 tys. lat temu oraz pomiędzy 11 a 9 tys. lat temu.

Wyniki badań posłużą udoskonaleniu modeli klimatu Ziemi, a przez to lepszym prognozom przyszłego wzrostu poziomu mórz


źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej