więcej


Nauka o klimacie

Pszczoły i rośliny, póki co, nadążają za ocieplającym się klimatem (13722)

2012-01-21

Drukuj

Maciek_mono_Wiki_BY-SAOcieplenie klimatu sprawia, że wiosna przychodzi wcześniej, ale pszczoły i kwitnące rośliny dotrzymują tempa – wynika z badań opisanych w magazynie "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Analiza danych dotyczących pszczół z ostatnich 130 lat wykazała, że wiosna przychodzi obecnie 10 dni wcześniej, niż miało to miejsce w 1880 roku, ale owady i kwitnące rośliny nie zostają w tyle i też pojawiają się we właściwym czasie. Proces ten nabrał przyspieszenia od lat 70. ubiegłego wieku, kiedy zmiana średnich rocznych temperatur była najwyraźniejsza – twierdzi prof. entomologii Bryan Danforth, współautor badania z amerykańskiego Uniwersytetu Cornell.

"To pokazuje, jak wartościowe są dane dotyczące historii naturalnej, jak te gromadzone w Cornell, nawet jeśli nie wie się początkowo, w jaki sposób można je wykorzystać" – powiedział Danforth.

Choć przyczyny wiosennego pośpiechu pszczół nie są do końca poznane, owady mogą być po prostu pobudzone do aktywności, kiedy temperatury rosną powyżej pewnego poziomu przez wiele dni. Jednak „jeśli zmiany klimatu będą postępowały tak szybko, jak jest to przewidywane, nie wiadomo, czy pszczoły dotrzymają im kroku" – podkreślił Danforth.

Badanie sfinansowały National Science Foundation (NSF) i Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej – podaje serwis EurekAlert.

 

źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. Maciek mono, Wiki BY-SA

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej