więcej


Nauka o klimacie

W ciągu 70 lat może wyginąć dziko rosnąca kawa arabika (15016)

2012-11-25

Drukuj

Arabika FernandoRebelo Wikipedia CCW ciągu zaledwie 70 lat z powodu zmian klimatycznych może wyginąć dziko rosnąca kawa arabska popularnie nazywana arabiką (Coffea arabica L.) – alarmują naukowcy z Royal Botanic Gardens w brytyjskim Kew.

Krzewy wytwarzające aromatyczne ziarna kawy arabskiej są wykorzystywane przez sieci kawiarni na całym świecie i stanowią około 70 procent światowego eksportu kawy – informuje "Financial Times".

Mimo iż komercyjne uprawy kawy arabskiej zlokalizowane są na całym świecie, to gatunek ten naturalnie rośnie tylko w górach południowej Etiopii oraz w przyległych rejonach południowego Sudanu. Oznacza to, że krzewy uprawiane na całej ziemi pochodzą tak naprawdę od bardzo niewielkiej grupy roślin.

"Wyginięcie krzewów arabiki będzie miało negatywny wpływ na kawową branżę" – powiedział kierujący badaniem dr Aaron Davis. Jego zdaniem za ten stan odpowiadają średnie temperatury w Etiopii, które w ciągu dekady wzrosną o prawie jedną trzecią. Aaron Davis uważa, że wróży to potencjalną katastrofę dla dzikich roślin, które są nieocenionym pomocnikiem w utrzymaniu zdrowych upraw komercyjnych.

Przez wieki hodowcy kawy arabskiej, których uprawy zostały zniszczone przez szkodniki lub choroby mogli wykorzystać różnorodność genetyczną dzikich roślin, by opracować takie gatunki, które będą odporne na zmiany klimatu, choroby czy szkodniki.

Eksperci przypominają, że problemy z plantacjami oznaczają dramat dla krajów, w których produkcja kawy jest ważnym elementem gospodarki.

 

źródło: Ekologia.pl, fot. Fernando Rebelo, Wikipedia CC

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej