więcej


Nauka o klimacie

Zwierzęta są mniejsze przez efekt cieplarniany (13333)

2011-10-22

Drukuj

Mila_Zinkova_wiki_BY-SAOcieplenie klimatu na wpływ na wielkość zwierząt. Jak podaje serwis EurekAlert, wyższa temperatura na Ziemi sprawia, że zwierzęta zmniejszają swoje rozmiary.

Wszystkie organizmy zmiennocieplne podlegają zależności "temperatura – rozmiar". Jednak naukowcy nie poznali mechanizmu tego zjawiska. Jego badaniem zajął się dr Andrew Hirst z zespołem z Queen Mary University of Londyn.

Obiektem badań były morskie skorupiaki widłonogi, wchodzące w skład planktonu i zamieszkujące światowe oceany. Naukowcy przeanalizowali dane z ponad 40–letnich obserwacji wpływu temperatury na te organizmy. Badacze stwierdzili, że wskaźnik przyrostu jest niezależny od wskaźnika rozwoju.

– Pokazaliśmy, że wraz z podnoszeniem się temperatury otoczenia wzrost i rozwój zmieniają się nierównomiernie. Konsekwencją tego jest to, że osobniki rosną szybciej, ale dojrzewają jeszcze wcześniej, co skutkuje mniejszym rozmiarem w momencie osiągnięcia dorosłości – wyjaśnił dr Hirst. – Może mieć to istotne konsekwencje zarówno dla samego gatunku, jak i ekosystemu – dodał.

Badanie może być pomocne w analizie wpływu zmian klimatu na świat natury.

logo_ekologia_pl1

fot. Mila Zinkova wiki BY-SA


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej