więcej


Ósme Święto Drzewa przed nami (10819)

2010-09-29

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Klub Gaja zaprasza do udziału w 8. edycji „Święta Drzewa” – święta dla wszystkich. Każdy może zapobiegać zmianom klimatycznym sadząc nowe drzewa, inicjując takie akcje w swoich lokalnych środowiskach, a także dbając o drzewa już rosnące w najbliższym otoczeniu.
Poprzednia edycja programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja „Święto Drzewa” to wynik w postaci 78,6 tys. drzew zasadzonych w Polsce i na świecie, dopisanych do kampanii Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska – „Miliard drzew dla Planety”. To także 42,6 tys. uczestników zaangażowanych w realizację głównych idei programu, a są nimi:
  • sadzenie drzew
  • zbieranie makulatury na rzecz ratowania koni (377 ton makulatury w roku szkolnym 2009/2010)
  • edukacja na temat zmian klimatycznych i roli drzew w ich ograniczaniu
Wśród kilkudziesięciu uczestników programu są: przedszkolaki, uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy urzędów samorządu terytorialnego, radni, burmistrzowie, wójtowie i prezydenci, stowarzyszenia społeczne, duchowni i policjanci. Partnerem strategicznym programu są Lasy Państwowe. Patronat przyjął Minister Środowiska.

Raport Święta Drzewa 2009 zobacz na:
www.klubgaja.pl/_pliki/swieto_drzewa_raport_za_2009.pdf

Najlepszym wręczamy w Warszawie statuetki Czarodziejskiego Drzewa i Pegaza. W tym roku uroczystość odbędzie się 8 października w Bibliotece Narodowej. Jednocześnie wraz z laureatami i zaproszonymi gośćmi na Polu Makotowskim posadzimy drzewa w rejonie Ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego. Tym samym symbolicznie zainicjujemy „Święto Drzewa” w całej Polsce. O udział w uroczystości poprosiliśmy żonę wybitnego reportażysty – Panią Alicję Kapuścińską. Patronat przyjęła Pani Prezydent m.st. Warszawy – Hanna Gronkiewicz- Waltz.

Specjalna inauguracja „Święta Drzewa” w województwie śląskim będzie miała miejsce w Bibliotece Śląskiej w Katowicach – 11 października. Tu posadzimy wierzbę z okazji Roku Chopinowskiego, dęba – z okazji 600 rocznicy bitwy pod Grunwaldem i buka – na pamiątkę bitwy pod Byczyną.

Co roku do „Święta Drzewa” zgłaszają się nowi uczestnicy. To właśnie dla nich powstał krótki poradnik JAK TO ZROBIĆ czyli zbiór sprawdzonych pomysłów – dobrych praktyk wypracowanych przez innych uczestników programu.

Zobacz na:
www.klubgaja.pl/_pliki/dobre_praktyki_swieto_drzewa.pdf

W ramach „Święta Drzewa” Klub Gaja organizuje także ogólnopolski konkurs na Drzewo Roku. Nie szukamy drzew najwyższych, najgrubszych, najbardziej oryginalnych. SZUKAMY DRZEW NAJBARDZIEJ PRZEKONUJĄCYCH – drzew, których historia opowiedziana przez ludzi skłania do refleksji, daje wnioski na przyszłość, jednoczy lokalną społeczność. To drzewo nie musi być piękne, to drzewo musi być wartościowe.

Więcej o konkursie na: www.klubgaja.pl/drzewo_roku

Program "Święto Drzewa" dofinansowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Konkurs Drzewo Roku został dofinansowany przez Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska, Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej oraz Państwowy Fundusz Środowiskowy Republiki Czeskiej.


źródło: Klub Gaja
www.klubgaja.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej