więcej


Polityka klimatyczna

10 mln euro na odnawialne źródła energii (21327)

2020-05-21

Drukuj
galeria

Ponad 10 mln euro z Funduszy Norweskich jest na inwestycje wykorzystujące energię geotermalną i produkcję energii w małych elektrowniach wodnych - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jak podał resort, ruszają dwa kolejne nabory w programie "Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu" w ramach trzeciej edycji Funduszy Norweskich i EOG. Dofinansowanie w wysokości ponad 10 milionów euro będzie można przeznaczyć na inwestycje wykorzystujące energię geotermalną i produkcję energii w istniejących małych elektrowniach wodnych.

"Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu to największy w Polsce i Europie program wsparcia w ramach III edycji Funduszy Norweskich i EOG. Budżet całkowity programu to 164,7 mln euro, z których 140 mln euro stanowią środki Mechanizmu Finansowego EOG, a 24,7 mln euro wkład krajowy - mówi cytowana w komunikacie minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Zaznacza, że głównym celem programu jest przeciwdziałanie zmianom klimatu, poprawa jakości powietrza, zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz poprawa efektywności energetycznej.

Budżet pierwszego naboru, czyli "Budowa źródeł ciepła wykorzystujących energię geotermalną (geotermia głęboka)" wynosi 7,3 mln euro. Jego celem - jak napisano - jest "zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych poprzez budowę systemów produkcji energii z wykorzystaniem geotermii głębokiej w miejscach, w których potwierdzono obecność opłacalnych ekonomicznie źródeł i możliwość ich wykorzystania do celów grzewczych lub energetycznych".

Drugi nabór - "Zwiększenie wydajności wytwarzania energii w istniejących małych elektrowniach wodnych (do 2 MW)"- dysponuje budżetem w wysokości 3 mln euro, a jego celem jest zwiększenie efektywności produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz modernizacja istniejących małych elektrowni wodnych (do 2 MW) .

Jak wskazano, termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków w obu naborach rozpoczyna się 1 lipca 2020 roku i potrwa do 30 października 2020 roku.

Dodano, że za nabory odpowiada Ministerstwo Klimatu wraz z pomocą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Operator Programu "Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu.

Fundusze Norweskie i fundusze EOG, są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom Unii Europejskiej - krajom bałtyckim i państwom Europy Środkowej i Południowej. W zamian za finansowe wsparcie, państwa-darczyńcy mają dostęp do rynku wewnętrznego UE.

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej