- Kalendarium
-
Debaty
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
-
Grupa Wyszehradzka o klimacie
2014-02-11W Budapeszcie odbyło się nieformalne spotkanie ministrów ds. zmian klimatu i środowiska Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz Bułgarii i Rumunii. Jednym z głównym tematów rozmów była polityka klimatyczna Unii Europejskiej po 2020 roku. W spotkaniu wziął udział wiceminister Marcin Korolec.
Więcej
-
Parlament Europejski krytykuje Komisję Europejską
2014-02-06Głosowanie z 4 lutego w którym posłowie PE dali wyraz swojej dezaprobacie dla propozycji KE przedstawionych w ubiegłym tygodniu w ramach pakietu klimatyczno-energetycznego na 2030 r., pokazuje, że droga do uzgodnień będzie niełatwa i wyboista.
Więcej
-
Rozwój zrównoważony: 10 mitów
2014-02-05Nawet zwolennicy bardziej odpowiedzialnych, przyjaznych środowisku sposobów życia, mają problemy z określeniem pojęcia "zrównoważony rozwój". Kiedy określenie staje się tak popularne, że słychać je wszędzie, może to oznaczać dwie rzeczy. Aby lepiej zrozumieć, czym jest rozwój zrównoważony, przyjrzyjmy się 10 najczęściej spotykanym mitom na jego temat.Albo słowo stało się nic nie znaczącym frazesem, albo ma naprawdę ważne znaczenie.
Więcej
-
CCS – lek na emisje europejskich gazów cieplarnianych?
2014-01-24Parlament Europejski chce rozwoju technologii wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CCS). Jeżeli uda się sprawić, by stała się tańsza w użytkowaniu, może to znacząco obniżyć europejski poziom emisji tego gazu cieplarnianego.
Więcej
-
Energetyczna przyszłość Europy
2014-01-23Czterdziestoprocentowa obniżka emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., więcej energii ze źródeł odnawialnych, rosnąca efektywność, bezpieczna energia po przystępnych cenach – to niektóre elementy pakietu energetyczno-klimatycznego Komisji Europejskiej.
Więcej
-
Zatwierdzono przydział 404,6 mln bezpłatnych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych
2014-01-23Komisja Europejska uznała polski plan zakładający przeznaczenie 404,6 mln uprawnień do emisji dwutlenku węgla na modernizację sektora energii elektrycznej za zgodny z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy państwa.
Więcej
-
Komisja Europejska przedstawiła cele na 2030 rok
2014-01-22Redukcja emisji CO2 o 40% w stosunku do 1990 roku oraz 27% energii pochodzącej z odnawialnych źródeł w całej Unii Europejskiej – takie cele na 2030 rok ogłosił dziś w Brukseli przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barosso. W porównaniu z celami na rok 2020 zabrakło ustaleń dotyczących efektywności energetycznej.
Więcej
-
Szansa na dobry klimat dla UE
2014-01-22Dziś Komisja Europejska ma przedstawić białą księgę dotyczącą unijnej polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030. Koalicja Klimatyczna apeluje o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu, w tym przyjęcie ambitnych celów w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału energii odnawialnej i poprawę efektywności energetycznej.
Więcej
-
Backloading – tak, ale od kiedy?
2014-01-22Backloading ciągle budzi kontrowersje. W tym samym czasie gdy Komisja Europejska prosi Parlament Europejski o zgodę na przyspieszenie działań w sprawie jego wdrożenia, grupa europarlamentarzystów deklaruje zgłoszenie veta.
Więcej
-
KE złagodzi politykę klimatyczną?
2014-01-22Jakich propozycji możemy spodziewać się w nowym pakiecie klimatyczno-energetycznym, którego propozycja zostanie przedstawiona dzisiaj przez Komisję Europejską? Na tak postawione pytanie odpowiedzi poszukują autorzy materiału zamieszczonego na portalu EurActiv.
Więcej
-
Jak zapamiętamy prezydenturę José Manuela Barroso?
2014-01-21Ruszają negocjacje, które mają doprowadzić do uzgodnień celów polityki klimatycznej w perspektywie 2030 r. Jaką rolę odegra w nich obecny przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso? Niewątpliwie ma twardy orzech do zgryzienia. Jakie dylematy ma do rozwiązania KE, analizuje w swoim tekście zamieszczonym na carbonbrief.org, Mat Hope.
Więcej
-
Dlaczego odważne działania na rzecz klimatu idą w parze z interesem ekonomicznym Europy?
2014-01-20W przededniu ogłoszenia celów Unii Europejskiej na 2030 rok na powyższe pytanie odpowiada Connie Hedegaard, unijna komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu. W swoim artykule, opublikowanym na stronie Komisji Europejskiej, pokazuje, że gospodarka i ekologia mogą ze sobą współdziałać, dając efekt synergiczny, np. w postaci nowych miejsc pracy czy poprawy bezpieczeństwa energetycznego Europy.
Więcej
-
Razem możemy wpływać na decydentów – wyślij list do Barroso
2014-01-18Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji organizowanej przez Avaaz.org, polegającej na wysłaniu petycji do przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso w sprawie działań na rzecz klimatu.
Więcej
-
Lepsza ochrona powietrza dzięki rozporządzeniu dot. F-gazów
2013-12-31Komisja Europejska, przy aktywnym zaangażowaniu Polski, przyjęła treść rozporządzenia dotyczącego ograniczenia stosowania fluorowanych gazów cieplarnianych (F-gazy). – To duży krok w kierunku ograniczenia tych gazów, które przyczyniają się do zmian klimatu – ocenia Małgorzata Wejtko, dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza w Ministerstwie Środowiska.
Więcej
-
Po COP 19 w Warszawie – szach-mat dla międzynarodowej polityki klimatycznej
2013-12-29Mimo że klimat zmienia się na naszych oczach, Unia i pozostałe kraje Aneksu I zdają się nie dostrzegać pilności problemu. Ich uwagę pochłania pogłębiający się strukturalny kryzys gospodarczy i finansowy, a wielostronne działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu zajmują odległe miejsce w ich politycznych programach.
Więcej
-
O dwa cele więcej w unijnym pakiecie klimatyczno-energetycznym?
2013-12-23Wicepremier Janusz Piechociński zaproponował, żeby unijny pakiet klimatyczno-energetyczny, tzw. 3x20, rozszerzyć o dwa nowe cele: o co najmniej 20-procentowy udział przemysłu w PKB państw unijnych i o 20-proc. obniżenie ceny energii.
Więcej
-
O backloadingu nie mówimy w Polsce jednym głosem
2013-12-20Wynik głosowania w Parlamencie Europejskim dał Komisji Europejskiej zielone światło do zamrożenia na rynku CO2 900 mln uprawnień i zakończył pełną zwrotów batalię. Decyzja, której głównym celem było podniesienie cen jednostek EUA, a w dalszej konsekwencji zmobilizowanie biznesu do inwestowania w energię odnawialną, wywołała w Polsce różne, często skrajne opinie i emocje.
Więcej
-
COP 19 w ocenie Germanwatch
2013-12-18Germanwatch podsumowując COP 19 wskazuje, że choć szczyt przyniósł pewien postęp w kilku sprawach technicznych, to przyszłość negocjacji klimatycznych nie napawa optymizmem. Globalne porozumienie gwarantujące utrzymanie wzrostu temperatury w granicach 2°C wydaje się być wciąż poza zasięgiem negocjatorów.
Więcej
-
M. Korolec: decyzje ws. polityki klimatycznej UE dopiero po uzgodnieniach globalnych
2013-12-17Wiceminister środowiska Marcin Korolec podczas trwającej w Brukseli polskiej kampanii "climat4growth", której celem jest przekonanie do polskiego stanowiska w sprawie unijnej polityki klimatycznej, zapewniał, że Unia Europejska nie powinna wyznaczać nowych celów redukcji CO2 bez osiągnięcia porozumienia w tej sprawie na poziomie globalnym.
Więcej
-
Rozporządzenie w sprawie ustanowienia pełnomocnika rządu do spraw polityki klimatycznej
2013-12-0527 listopada Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie ustanowienia pełnomocnika rządu do spraw polityki klimatycznej, przedłożone przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji.
Więcej
-
Yvo de Boer: Patrząc wstecz, nie rozwiążemy problemów jutra
2013-11-27W czasie COP19 wieloletni sekretarz wykonawczy UNFCCC, a obecnie doradca KPMG ds. Globalnego Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju, Yvo de Boer, udzielił wywiadu europejskiej sieci portali informacyjnych EurActiv. Szczególnie dzisiaj, gdy znamy przebieg konferencji, jego słowa nabierają szczególnego znaczenia.
Więcej
-
Jaki powinien być nowy szczyt klimatyczny?
2013-11-25Mamy do wyboru dwa scenariusze dla Ziemi. Pierwszy oznacza ekstremalne zjawiska pogodowe, których będziemy coraz częstszymi ofiarami, drugi – świat niskoemisyjny, zdolny do wykorzystania energii odnawialnej – uważa międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Jeśli chcemy osiągnąć ten cel, następny szczyt klimatyczny, tym razem organizowany w 2014 roku w Limie, musi przejść poważną przemianę.
Więcej
-
COP 19 poniżej oczekiwań, ale jest szansa na porozumienie
2013-11-24Światowe porozumienie klimatyczne nadal jest możliwe. W końcowym dokumencie udało się zawrzeć konkretne kroki, które państwa powinny podjąć w ciągu następnych dwóch lat.
Więcej
-
Ministerstwo Środowiska: Szczyt klimatyczny w Warszawie zakończył się sukcesem
2013-11-24– Udało nam się spełnić wszystkie oczekiwania wobec szczytu klimatycznego w Warszawie. Droga do przyjęcia w Paryżu umowy zobowiązującej wszystkie państwa świata do działań na rzecz klimatu została otwarta – powiedział minister środowiska Marcin Korolec, pełniący funkcję prezydenta zgromadzenia.
Więcej
-
Stanowisko prezesa Instytutu na rzecz Ekorozwoju na zakończenie COP 19
2013-11-23"Każdy, kto dziś uważa, że zmiany klimatyczne go nie dotyczą, doprowadzi do tego, że za taką bezmyślność zapłacą jutro jego dzieci i wnukowie" – pisze dr Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju, w związku z kończącą się właśnie w Warszawie konferencją klimatyczną ONZ.
Więcej
-
Polska prezydencja na COP jest nieskuteczna
2013-11-22Koalicja Klimatyczna oceniła polską prezydencję. Według jej przedstawicieli zapowiadany na otwarciu szczytu sukces negocjacyjny naszej prezydencji oddala się coraz bardziej.
Więcej
-
Delegaci poszli w las
2013-11-22Poniedziałek 18 listopada, na odbywającym się w Warszawie szczycie klimatycznym, był Dniem Lasów. Problemy gospodarki gruntowej i polityki leśnej, po raz pierwszy w historii szczytów klimatycznych ONZ, były przewodnim motywem rozmów pomiędzy negocjującymi stronami. Przedstawiciele państw całego świata, na zorganizowanej w tym celu sesji otwartej, godzinami wymieniali się spostrzeżeniami, żądaniami dotyczącymi problemu wylesiania oraz dobrymi praktykami z zakresu zalesiania i dolesiania.
Więcej
-
Organizacje pozarządowe wychodzą z COP
2013-11-21Przedstawiciele międzynarodowych oddziałów Greenpeace, Oxfam, WWF, ActionAid, Friends of the Earth Europe oraz Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych dziś ok. godz. 14 opuścili Stadion Narodowy, gdzie odbywa się konferencja klimatyczna ONZ. Tym samym odmówili dalszego udziału w bezowocnych – ich zdaniem – negocjacjach.
Więcej
-
W Ministerstwie Środowiska idzie nowe
2013-11-21Wczorajsza rekonstrukcja rządu nie ominęła Ministerstwa Środowiska. Zdymisjonowany został jego szef Marcin Korolec. Rzecznik resortu Paweł Mikusek poinformował, że do przyszłorocznego szczytu klimatycznego w Limie, będzie pełnił on rolę pełnomocnika ds. klimatycznych. W gestii byłego ministra pozostają "wszystkie funkcje związane ze sprawowaniem prezydencji na szczycie klimatycznym". Bezpośrednie przyczyny dymisji nie są znane.
Więcej
-
Polsko, czas stworzyć dobry klimat!
2013-11-21W poniedziałek przed polskim konsulatem w Edynburgu aktywiści ze Stop Climate Chaos wraz z Polakami mieszkającymi w Szkocji zorganizowali protest przeciw polityce polskiego rządu w kwestiach zmian klimatu. – Zebraliśmy się, by dać polskim władzom znać, że Polska musi zmienić obecną politykę węglową na politykę klimatyczną. Czas, aby Polska przestała być częścią problemu i stała się częścią jego rozwiązania – prosto ze Szkocji pisze Anna Chworow.
Więcej
-
Inwestycje i finansowanie biznesu kluczem do działań adaptacyjnych
2013-11-21Aby zredukować emisje dwutlenku węgla i wprowadzić świat na tory bezwęglowej przyszłości, niezbędna jest współpraca rządów i biznesu. Jak przekonać firmy prywatne, by inwestowały w działania służące mitygacji zmian klimatycznych i adaptacji do nich. 19 listopada br., podczas szczytu klimatycznego COP19, Major Economies Business Forum przedstawiło swoje stanowisko.
Więcej
-
Klimat w rękach kobiet
2013-11-20Najsilniejszy głos wczorajszego dnia negocjacji klimatycznych należał do kobiet. Okazją do rozmów o wpływie zmian klimatu na życie kobiet na całym świecie oraz ich roli w procesie negocjacji klimatycznych był Gender Day, którego obchody podczas COP19 zaplanowano na 19 listopada.
Więcej
-
Jak zaprojektować nowe porozumienie klimatyczne?
2013-11-20Po spotkaniu w Warszawie nie oczekujemy przełomowych rozstrzygnięć. To przede wszystkim szczyt techniczny, który ma położyć podwaliny pod globalny pakt na rzecz radzenia sobie ze zmianami klimatu po roku 2020. Taki nowy układ powinien obejmować powszechne konkretne zobowiązania dotyczące dopuszczalnego poziomu emisji poszczególnych stron, a także zobowiązania w dziedzinie finansowania pomocy rozwojowej dla krajów najbardziej potrzebujących.
Więcej
-
Premier Tusk wierzy w grę zespołową
2013-11-20Dziś proces negocjacyjny wchodzi w fazę końcową. Wezmą w niej udział najwyżsi rangą przedstawiciele rządów. We wczorajszym, inaugurującym ją wystąpieniu premier Donald Tusk, odwołując się do miejsca, w którym konferencja ma miejsce, porównał państwa biorące udział w negocjacjach do drużyny piłkarskiej. Wyraził nadzieję, że choć panuje w niej wewnętrzna rywalizacja, to jednak ostatecznie zwycięży duch zespołu.
Więcej
-
Eksperci wskazują nowe podejście do walki ze zmianami klimatu i biedą
2013-11-20W weekend 16-17 listopada br. w Warszawie, podczas Global Landscapes Forum, światowi eksperci wezwali do zmiany sposobu, w jaki świat próbuje radzić sobie z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, zmianami klimatu, biedą i niedoborem wody. Ostrzegli też, że negocjatorzy ONZ do spraw klimatu w Warszawie ryzykują, iż ''odwrócą się plecami do niektórych z najbardziej narażonych i najuboższych ludzi na świecie''.
Więcej
-
Czysta przyszłość to przyszłość bez węgla
2013-11-19Stwierdzenie "Czysty węgiel to mit" w ostatnich dniach często pojawia się podczas konferencji prasowych i paneli dyskusyjnych szczytu klimatycznego. Kontynuacja prowęglowej polityki oznaczać będzie olbrzymie koszty zewnętrzne, z których coraz więcej rządów zdaje sobie sprawę. Negocjatorzy są zgodni, że jedyna droga to transformacja energetyczna i rezygnacja z paliw kopalnych.
Więcej
-
Australia i Polska upomniane za brak progresywnej polityki klimatycznej
2013-11-19Konferencja klimatyczna w Warszawie znalazła się na półmetku. Jak dotychczas przebiegały negocjacje? Tuż przed najważniejszą częścią konferencji przyglądamy się, kto — według organizacji pozarządowych — rozmowom szkodził najbardziej i komu Climate Action Network International zdecydowała się przyznać niechlubne wyróżnienia Skamieliny Dnia. Wśród wytykanych palcami znalazła się niestety również Polska.
Więcej
-
Protesty przed Ministerstwem Gospodarki: Węgiel czy obywatele?
2013-11-18Od tygodnia Warszawa gości delegatów z całego świata, na konferencji klimatycznej ONZ starających się wypracować porozumienie w sprawie zmian klimatu. Dziś, równolegle do COP 19, rozpoczął się dużo mniej liczny Międzynarodowy Szczyt Węgla i Klimatu. Organizacje pozarządowe protestują od rana i powtarzają, że "czysty węgiel" nie istnieje.
Więcej
-
Wskaźnik działalności klimatycznej (CCPI): Emisje rosną, ale jest promyk nadziei
2013-11-18Kanada i Australia sprawują się najgorzej ze wszystkich państw uprzemysłowionych. Nowa edycja Wskaźnika Działalności Klimatycznej (CCPI) została ogłoszona dziś przez Germanwatch i CAN Europe podczas COP19. Rezultaty pokazują, że światowe emisje osiągnęły rekordowy poziom i żadne z badanych państw nie działa w sposób sprzyjający ograniczaniu zmian klimatu.
Więcej
-
Przedstawiciel gminy zagrożonej przez odkrywkę dołącza do głodówki filipińskiego delegata
2013-11-16Przedstawiciele Ogólnopolskiej Koalicji Rozwój TAK – Odkrywki NIE: wójt gminy Lubin Irena Rogowska oraz jej doradca Tomasz Waśniewski w piątek, 15 listopada na konferencji klimatycznej COP19 spotkali się z filipińskim komisarzem Yep Sano. Tomasz Waśniewski, w ramach gestu solidarności, dołączył do głodówki delegata. Pierwszego dnia szczytu klimatycznego Yep Sano ogłosił, że na czas jego trwania powstrzyma się od jedzenia, o ile nie zostaną podjęte konkretne działania na rzecz ochrony klimatu.
Więcej

Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
![]() |
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności