więcej


Polityka klimatyczna

Zanieczyszczenie powietrza. Polskie miasta biją rekordy w Europie (20623)

2018-10-29

Drukuj
galeria

Aż 19 z 20 miast z najgorszym powietrzem w Europie leży w Polsce. Najnowszy raport Europejskiej Agencji Środowiska nie pozostawia złudzeń co do jakości powietrza, którym oddychamy.

W poniedziałek Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała coroczny raport "Jakość powietrza w Europie". Oprócz wszystkich krajów Unii Europejskiej znalazło się w nim także 13 innych państw, między innymi Turcja.

Pomimo tak dużej konkurencji, polskie miasta całkowicie zdominowały rankingi największego zanieczyszczenia głównymi składnikami smogu - pyłami PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenem.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", za bezpieczne stężenie benzo(a)pirenu uznaje się 1 nanogram na metr sześcienny. Tymczasem w Rudzie Śląskiej jego stężenie jest 18 razy większe. Niewiele lepiej jest innych miastach. 

Wśród 20 miast z największym stężeniem benzo(a)pirenu aż 19 leży w Polsce. Do niechlubnej czołówki na 9. miejsce wcisnęła się tylko czeska Ostrawa.

Fatalnie wypadamy także pod względem zwartości pyłów zawieszonych w powietrzu, których głównym źródłem także jest spalanie paliw kopalnych.

Z raportu EEA wynika, że w Polsce leży aż 27 najbardziej zanieczyszczonych pyłem PM 10 miast Unii Europejskiej. Polskie miasta stanowią aż sześć na dziesięć miast UE z najwyższym stężeniem pyłów PM2,5.

EEA wskazuje, że poprawa sytuacji może nastąpić wtedy, gdy ograniczymy spalanie paliw kopalnych. Jak pisze gazeta, w Polsce za ponad 60 proc. zanieczyszczeń jest odpowiedzialny węgiel spalany w domach.


Źródło: money.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej