więcej


Książki / raporty

Anthony Giddens: "Klimatyczna katastrofa" (11087)

2010-10-25

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Prawie każdy na kuli ziemskiej słyszał wyrażenie "zmiana klimatyczna" i wie przynajmniej trochę, co ono znaczy. Odnosi się do faktu, że emisja gazów cieplarnianych produkowanych przez nowoczesny przemysł powoduje ocieplanie się klimatu na Ziemi, co potencjalnie może mieć katastrofalne skutki w przyszłości. Większość jednak robi bardzo mało, jeśli w ogóle cokolwiek, by zmienić swe codzienne przyzwyczajenia, nawet jeśli są one źródłem zagrożeń, które zmiana klimatyczna może nam przynieść - pisze Anthony Giddens we wstępie do swojej książki "Klimatyczna katastrofa". Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.
Polityczne działania i interwencje na poziomach lokalnych, krajowych i międzynarodowych będą miały decydujący wpływ na to, czy będziemy mogli ograniczyć globalne ocieplenie, a także jak zaadaptujemy się do tego, co już się wydarzyło. Giddens twierdzi, że obecnie nie mamy systemowej polityki dotyczącej zmiany klimatycznej. Polityka prowadzona tak jak zwykle nie pozwoli nam poradzić sobie z problemami, przed którymi stajemy, a recepty przedstawiane przez tych, którzy obecnie najczęściej rzucają wyzwanie konwencjonalnej polityce – ruch ekologiczny – są już u źródła skażone. Giddens wprowadza szereg nowych koncepcji i propozycji, by zapełnić tę lukę i analizuje dogłębnie związki między zmianą klimatyczną a bezpieczeństwem energetycznym.

Przeczytaj fragment
***

Anthony Giddens to wybitny brytyjski socjolog, jeden z klasyków współczesnej myśli społecznej, twórca m.in. teorii strukturacji i „trzeciej drogi”. Były rektor London School of Economics, członek King’s College w Cambridge i członek Izby Lordów, doradca premiera Tony’ego Blaira. Autor ponad trzydziestu książek dotyczących szerokiego spektrum problematyki społecznej.

źródło: PAP  Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, www.proszynski.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej