więcej


Książki / raporty

Chcemy uczestniczyć w funkcjonowaniu swojej społeczności lokalnej (12996)

2011-08-01

Drukuj

StowarzyszeniePolskiechMediowJak wynika z badań, Polacy chcą uczestniczyć w funkcjonowaniu swojej społeczności lokalnej, a także potrzebują zmian w prawie i narzędzi, które ich udział w samorządzie zwiększą.

Większość badanych (54%) przyznaje, że nie ma wpływu na sprawy swojej społeczności lokalnej. O tym, że zwykli mieszkańcy mają wpływ na to, jak funkcjonuje ich miasto czy gmina mówi 40% badanych. Chęć posiadania takiego wpływu badani wyrażają, deklarując gotowość do wzięcia udziału w wyborach samorządowych: blisko dwie trzecie Polaków (61%) wzięłoby w nich udział.

Istotą samorządu i samorządności jest to, że mieszkańcy chcą i mogą mieć wpływ na swoją społeczność. W tym kontekście uzasadnionym wydaje się być zaproponowanie mieszkańcom takich rozwiązań, które zwiększą ich udział w samorządzie i zaktywizują ich do działania na rzecz własnej miejscowości; własnej wspólnoty lokalnej.

Co trzeci badany (33%) dobrze ocenia swoje władze lokalne. Jednak aż połowa respondentów (48%) stwierdza, że po wyborach władze nie spełniają ich oczekiwań. Relatywnie częściej zadowoleni ze swoich władz są mieszkańcy wsi niż miast. Zdecydowana większość – bo aż trzy czwarte badanych (75%) – jest zdania, że dla funkcjonowania i rozwoju miejscowości, w której mieszkają ważna jest działalność radnych.

Pełny raport na temat uczestnictwa Polaków w życiu społeczności do pobrania tutaj

Prezentacja do pobrania tutaj

 

źródło: Stowarzyszenie Polskich Mediów
www.polskiemedia.org

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej