więcej


Książki / raporty

Świat na rozdrożu (15003)

2012-11-08

Drukuj

okladka m.popkiewicz"Świat na rozdrożu" to książka dla osób, które chcą rozumieć świat, świadomie go kształtować i przygotować się na zbliżające się zmiany – mówi jej autor, Marcin Popkiewicz, fizyk i twórca portalu ziemianarozdrozu.pl. W najnowszej publikacji skupia się na największych wyzwaniach współczesnego świata związanych z gospodarką, energią i środowiskiem, które jego zdaniem są zbyt często ignorowane w debacie publicznej.

Opis:
Od pokoleń wszystko wokół nas rośnie wykładniczo – liczba ludności, ilość pieniędzy, światowy PKB, zużycie energii, wydobycie metali, produkcja żywności i szereg innych wskaźników, cieszących oko ekonomistów. Wyeliminowaliśmy z naszego świata niewolnictwo i pańszczyznę, zastępując je demokracją, wolnością osobistą i prawami człowieka. Żyjemy w sposób, którego mogliby nam zazdrościć książęta i imperatorzy z minionych wieków.

Mamy naturalną tendencję do wyobrażania sobie, że przyszłość będzie kontynuacją tego, co się działo w przeszłości. Cóż – wiele wskazuje na to, że nie będzie taką kontynuacją, w każdym razie nie dla naszego pokolenia. Sposób, w jaki żyjemy i jakie wartości wyznajemy, zmieni się bowiem w najbliższych dekadach nie do poznania, a czy na lepsze, czy na gorsze, zaważą o tym decyzje, które podejmiemy (lub nie podejmiemy) w najbliższych latach.

W języku angielskim funkcjonuje powiedzenie "ignorować słonia w pokoju", dotyczące bijących w oczy tematów i spraw, które jednak są trudne i nieprzyjemne, więc są ignorowane w dyskusji, a ich poruszanie jest źle widziane. To jest książka o takim słoniu, a nawet o całym ich stadzie.

Pierwszym słoniem jest gospodarka. Na pewno wiesz, że wzrost gospodarczy jest bardzo ważny. Ale czy zastanawiałeś się dlaczego? Dlaczego nie chodzi nawet o to, jak wysokie jest PKB, ale jak szybko rośnie? Czy wiesz, dlaczego wzrost gospodarczy jest koniecznością i co się będzie dziać, jeśli wyhamuje? Dziś stoimy właśnie w obliczu takiej niestabilności, a nawet możliwości załamania się światowej gospodarki i opartego na wzroście wykładniczym i długu globalnego systemu finansowego.

Drugi słoń to energia i inne surowce. To właśnie dzięki prawie darmowej energii paliw kopalnych cieszymy się naszym dobrobytem. Jednak wyczerpywanie łatwo dostępnych i tanich złóż ropy i innych zasobów niesie za sobą poważne konsekwencje dla systemu gospodarczego wymagającego stałego wzrostu.

Trzeci słoń do środowisko, które jest poddawane coraz większej presji, a którego pogarszający się stan coraz silniej wpływa na nasze życie i gospodarkę.

Wszystko to są elementy większej układanki. Każda z dziedzin postrzegana całościowo w oderwaniu od pozostałych może być absolutnie fascynująca i pochłonąć całą uwagę. Jednak kwestie gospodarki, energii i środowiska są tak silnie ze sobą powiązane, że nie powinny, a nawet nie mogą być rozwiązywane w oderwaniu od siebie.

O tym właśnie jest ta książka – przedstawia wiele aspektów naszej rzeczywistości i składa je w spójną całość. Po przeczytaniu "Świata na rozdrożu" zrozumiesz powiązania pomiędzy, zdawałoby się odległymi, dziedzinami. Zrozumiesz też, jak wielkie zmiany nas czekają i dlaczego świat już wkrótce będzie wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj.
Książka ta zmieni sposób, w jaki postrzegasz rzeczywistość. Może nawet zmienić Twoje najgłębsze, często przyjmowane za oczywiste przekonania.

Jeśli jesteś osobą, która chce postrzegać świat w różowych barwach, a na informacje, które mogą zaburzyć Twój spokój ducha reagujesz wycofaniem się, to nie jest to książka dla Ciebie.

Jeśli jednak należysz do osób, które chcą rozumieć świat, świadomie go kształtować i przygotować się na zbliżające się zmiany, to czeka Cię fascynująca podróż. To największa opowieść naszych czasów. A być może nawet całej historii ludzkości.

Marcin Popkiewicz

Książkę "Świat na rozdrożu" można kupić na stronie wydawnictwa Sonia Draga, a także we wszystkich większych księgarniach.


źródło: Ziemia na Rozdrożu
www.ziemianarozdrozu.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej