więcej


Książki / raporty

Zielony Instytut i Fundacja im. Bölla: Demokracja energetyczna, uwolnijmy energię Polek i Polaków (18204)

Dariusz Szwed, Beata Maciejewska
2015-02-12

Drukuj
galeria

„Uwolnijmy energię Polek i Polaków” – to hasło, które Zielony Instytut i Fundacja im. Bölla promują, rozwijając demokrację energetyczną.

To system, w którym społeczeństwo w sposób aktywny uczestniczy w wyborze i budowaniu modelu energetycznego, mając nad nim kontrolę - czytamy w publikacji. 

Po odzyskaniu przez Polskę wolności w 1989 roku i budowaniu przez ostatnich 25 lat demokracji, potrzebujemy dziś nadać obu tym wartościom nowy wymiar: uwolnić Polskę od nieodnawialnych, wyczerpujących się źródeł energii oraz budować demokrację energetyczną.

W XXI wieku także patriotyzm nabiera nowego znaczenia – wiatr, słońce i biomasa są tak samo polskie jak „polski węgiel”. Istnieje jednak ogromna różnica: odnawialne zasoby energetyczne Polski są nieskończone; mogą nam i przyszłym pokoleniom zapewnić dobrobyt przez kilka miliardów lat! 

O tym, że wdrożenie obywatelskiej energetyki napotyka w Polsce na różnorodne bariery prawne, finansowe i polityczne, wiemy bardzo dobrze. Jednocześnie jednak coraz więcej gmin, lokalnych wspólnot, etycznych inwestorów i przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i polityków rozwija w naszym kraju demokrację energetyczną.

Całą publikacją można przeczytać tutaj: Zielony_Instytut_demokracja_energetyczna_2.pdf


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej