więcej


Publikacje zagraniczne

Arctic Biodiversity Assessment (15843)

2013-06-19

Drukuj

okladka arktykaRaport o życiu na północnych krańcach planety przygotowała Conservation of Arctic Flora and Fauna (CAFF). Wynika z niego, że różnorodność biologiczna Arktyki jest zagrożona, a największe niebezpieczeństwo stanowią zmiany klimatu.

Misją Rady Arktycznej, zrzeszającej Danię, Finlandię, Islandię, Kanadę, Norwegię, Rosję, Stany Zjednoczone i Szwecję oraz przedstawicieli Innuitów – rdzennej ludności zamieszkującej tamte obszary, jest zachowanie bioróżnorodności Arktyki poprzez promowanie zachowań i działań, które zagwarantują zrównoważone wykorzystanie zasobów. Jedna z jej grup roboczych – Conservation of Arctic Flora and Fauna (CAFF) – monitoruje zmiany w świecie fauny i flory Arktyki, analizuje trendy i regularnie publikuje swoje wnioski. Niniejszy raport "Arctic Biodiversity Assessment" ukazał się w połowie maja 2013 r.

Raport dokumentuje zagrożenia na które narażona jest różnorodność biologiczna Arktyki. Wskazuje na szczególne znaczenie zmian klimatu, które potęgują oddziaływanie innych niekorzystnych czynników. Odwrócenie tych niebezpiecznych trendów wymaga natychmiastowych działań w celu ograniczenia globalnej emisji gazów szklarniowych.

Więcej na ten temat w artykule ChronmyKlimat.pl "Zmiany klimatu największym zagrożeniem dla bioróżnorodności Arktyki".

Raport dostępny jest w języku angielskim, rosyjskim i inuktitut – języku rdzennej ludności północnych obszarów Kanady na stronie www.arcticbiodiversity.is.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej