więcej


Publikacje zagraniczne

Arctic Climate Impact Science - An Update Since ACIA (11159)

2010-04-26

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Publikacja WWF pt. Arctic Climate Impact Science – An Update Since ACIA przedstawia najszerszy możliwy przegląd dostępnych opracowań naukowych dotyczących wpływu zmian klimatu na Arktykę od czasu wydania poprzedniego raportu na ten temat pt. Arctic Climate Impact Assessment (ACIA) w 2005 roku.
Zebrane dane pokazują, że globalne ocieplenie powoduje zmiany, które oddziałują zarówno na arktyczną atmosferę, oceany, lód morski, śnieg i wieczną zmarzlinę, jak i na populacje różnych gatunków, łańcuchy pokarmowe, ekosystemy i społeczności ludzkie.

Raport stwierdza, że topnienie arktycznego lodu morskiego i pokrywy lodowej Grenlandii, będącej częścią Arktyki, odbywa się w znacznie wyższym tempie niż dotychczas. Eksperci naukowi zastanawiają się nawet, czy nie dochodzimy do punktu krytycznego znanego w języku angielskim jako „tipping point” (punktu w którym, z powodu zmian klimatu, naturalne systemy mogą doświadczyć gwałtownych, szybkich i możliwie nieodwracalnych zmian).

Publikacja (w jęz. angielskim) do pobrania w pliku PDF


źródło: WWF
www.panda.org


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej