więcej


Publikacje zagraniczne

China Ecological Footprint (15216)

2013-01-07

Drukuj

okladka wwf chinaRosnąca konsumpcja i szybki wzrost gospodarczy Chin wywierają coraz większą presję na środowisko naturalne – wynika z raportu przygotowanego przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF.

Chińczycy konsumują obecnie 2,5 razy więcej zasobów naturalnych, niż Ziemia jest nam w stanie zapewnić. Wykorzystują zasoby w tempie, które nie pozwala ani na ich regenerację, ani na redukcję emitowanego przez Chiny CO2. Na ślad ekologiczny składają się wzrost liczby ludności, poziom konsumpcji na osobę oraz sposób wykorzystania zasobów naturalnych. Wysokość śladu ekologicznego kształtują emisje CO2, wynikające z działalności ludzi, wielkość pól przeznaczonych pod uprawy i hodowlę zwierząt, ilość drewna pozyskiwanego z lasów oraz poławianych ryb i owoców morza, a także budowa infrastruktury.

Emisja CO2 jest podstawowym składnikiem śladu ekologicznego Chińczyków, a jej procentowy udział w wartości śladu ekologicznego wzrósł z 10% w 1961 roku do 54% w 2008 roku. Paliwo i energia elektryczna zużywane w gospodarstwach domowych stanowią niewielki procent tego składnika. Dominują emisje pośrednie, zawarte w dobrach konsumpcyjnych i usługach. W niektórych regionach Chin stanowią one nawet 90% wartości emisji CO2.

Publikacja (w jęz. angielskim) jest dostępna na stronie:
http://awsassets.panda.org/downloads/china_ecological_footprint_report_2012_small.pdf

 

źródło: WWF
www.wwfpl.panda.org


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej