więcej


Publikacje zagraniczne

Peatlands – guidance for climate change mitigation by conservation, rehabilitation and sustainable use (15063)

2012-11-20

Drukuj

okladka faoSprawozdanie Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych (WHO) oraz Wetlands International stanowi podręcznik dla decydentów politycznych, techników i innych odbiorców zainteresowanych tematem. Publikacja informuje o możliwościach zarządzania i finansowania w celu osiągnięcia redukcji emisji i zwiększenia innych ważnych usług ekosystemowych z torfowisk.

Torfowiska i gleby organiczne magazynują ok. 30% światowego węgla, choć pokrywają jedynie 3% obszaru lądowego. Gdy są odwadniane i użytkowane – głównie przez rolnictwo, wypas i leśnictwo – stają się znaczącym źródłem emisji gazów cieplarnianych.

Konserwację, rekonstrukcję i właściwą gospodarkę wodną na torfowiskach można łatwo osiągnąć w ramach działań mitygacyjnych i inteligentnego klimatycznie rolnictwa. W raporcie zebrano metodologie i dane dostępne dla ilościowego określenia emisji gazów cieplarnianych z torfowisk i gleb organicznych. Specyficzne dla danych państw studia przypadków ilustrują problemy, rozwiązania i możliwości zarządzania torfowiskami.

Publikacja (w jęz. angielskim) jest dostępna na stronie:

 

źródło: FAO

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej