więcej


Publikacje zagraniczne

The Emissions Gap Report 2012 (15164)

2012-12-13

Drukuj

okladka unep gap 2012Raport "The Emissions Gap 2012" to trzecia publikacja z serii wydawanej przez Program Środowiskowy ONZ (UNEP) od 2010 roku. Najnowszy raport powstał przy współpracy z Europejską Fundację Klimatyczną, a w jego przygotowaniu uczestniczyło 55 naukowców z ponad 20 krajów.

Autorzy raportu ostrzegają, że światowe emisje CO2 rosną w takim tempie, że utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie 2oC staje się coraz mniej realne.

Główne wnioski:

  • Aktualne emisje gazów cieplarnianych są zbyt wysokie, aby zatrzymać wzrost średniej globalnej temperatury na poziomie 2oC.
  • W roku 2020 globalne emisje mogą być od 8 do 13 gigaton ekwiwalentu CO2 wyższe od poziomu koniecznego dla utrzymania granicy +2oC.
  • Potencjalne możliwości ograniczenia emisji m.in. w sektorze budownictwa, transportu i leśnictwa dają jednak nadal szansę na pozostanie poniżej granicy +2oC.
  • Zwlekanie z podjęciem działań zwiększa ryzyko negatywnych skutków środowiskowych oraz jest ekonomicznie nieuzasadnione.

Pełen raport (w jęz. angielskim) do pobrania w pliku PDF.

Sterszczenie (w jęz. angielskim) do pobrania w pliku PDF.

 
źródło: © UNEP 2012

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej