więcej


Publikacje zagraniczne

The Costs And Benefits Of EU Climate Policy For 2020 (11155)

2010-08-11

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Wybitny działacz klimatyczny, Richard Tol, dokonał analizy kosztów, używając najlepszych ekonomicznych modeli, zarówno celów programu ‘20/20/20’, jak i 30% redukcji emisji, zalecanej przez Komisję Europejską.
Badacz ocenił korzyści ekonomiczne tej polityki, podliczając koszty wszystkich szkód, które ten system pozwoli nam uniknąć. Używając ogólnie przyjętego oszacowania, że jedna tona CO2 powoduje szkody wycenione na 7$ [5.25 €], wykazał, że całkowite zyski ze stosowania nowej unijnej polityki wyniosą jedynie 7 mld €.

Innymi słowy, z każdego wydanego Euro, Unia jest w stanie wygenerować jedynie trzy centy zysku. Symulując działanie programu ‘20/20/20’ na modelu klimatyczno-gospodarczym, stwierdzono, że do końca tego stulecia zredukuje on wzrost średniej temperatury tylko o 0,05oC, co będzie zmianą zbyt małą, trudną do zmierzenia.

Zaostrzenie docelowej redukcji jeszcze bardziej pogarsza rachunek. Tol przeanalizował ostatnie wezwanie Komisji Europejskiej do zwiększenia redukcji emisji do 30%. Obliczył, że będzie to kosztowało Europę 450 mld €, a to stanowi już 2,9 % unijnego PKB.

„Unia mogłaby podjąć korzystniejsze działania, zarówno dla klimatu jak i samej siebie” powiedział Bjørn Lomborg, dyrektor nadzorującej badania organizacji Copenhagen Consensus Center.

“Europejscy liderzy nie powinni porzucać działań na rzecz klimatu – lecz zamiast marnować setki miliardów euro na bezskuteczny program redukcji emisji, powinni te pieniądze zainwestować w badania i rozwój alternatywnych źródeł energii. Redukcja emisji kosztuje tyle dlatego, że alternatywne źródła są wciąż jeszcze w fazie rozwoju i póki co mało realne jest zastąpienie nimi konwencjonalnych paliw kopalnych”.

Publikacja (w jęz. angielskim) do pobrania w pliku PDF


źródło: Copenhagen Consensus Center
www.copenhagenconsensus.com


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej