więcej


Publikacje zagraniczne

Turn Down the Heat: Why a 4°C Warmer World Must be Avoided (15131)

2012-12-06

Drukuj

okladka world bankJeśli nie zarzucimy obecnego sposobu gospodarowania i nie podejmiemy zdecydowanych działań, ziemska temperatura do końca tego stulecia podniesie się o 4°C, w porównaniu do epoki przedindustrialnej – wynika z najnowszego raportu Banku Światowego. Gwałtowny wzrost temperatury wywoła szereg katastrofalnych zjawisk pogodowych, które najdotkliwiej odczują państwa nierozwinięte.

Główne wnioski raportu:

  • Świat jest na drodze do wejścia na ścieżkę +4°C, z ekstremalnymi i nieodwracalnymi zjawiskami pogodowymi.
  • Katastrofalne skutki globalnego ocieplenia najmocniej uderzą w najbiedniejsze regiony świata i mogą zaprzepaścić wszelkie wysiłki adaptacyjne na tych obszarach.
  • Konsekwencje zmian mogą być znacznie groźniejsze od tych obserwowanych już dzisiaj oraz przekroczyć zdolności adaptacyjne wielu społeczeństw i ekosystemów.
  • Dzięki podjęciu skoordynowanych, międzynarodowych działań możemy takiego scenariusza uniknąć, a nawet pozostać poniżej granicy +2°C.

Link do streszczenia na portalu: www.chronmyklimat.pl/nauka-o-klimacie/15130-ekstremalne-zjawiska-poglebia-dysonans-rozwojowy

 
Publikacja (w jęz. angielskim) jest dostępna na stronie:
 
Wersja eBook (w jęz. angielskim) jest dostępna na stronie:

 

źródło: The World Bank

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej