więcej


Publikacje zagraniczne

Wind in power: 2009 European statistics (11163)

2010-04-29

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Raport, przygotowany przez Europejskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej (EWEA), stwierdza, że w roku 2009 energię wiatrową charakteryzował największy wzrost zainstalowanej mocy w stosunku do pozostałych technologii wytwarzania energii.
Odnawialne źródła energii stanowiły w 2009 roku 61% ogółu zainstalowanych nowych mocy generowania energii elektrycznej. Najważniejszym zaś źródłem energii odnawialnej była energia wiatrowa (39% ogółu nowego potencjału).

Według raportu EWEA nakłady energetykę wiatrową sięgnęły w 2009 r. 13 mld euro. Unijne inwestycje w energię z wiatru w 2009 r. osiągnęły moc 10.131 MW, co oznacza przyrost o 23% w porównaniu do roku poprzedniego.

Pod koniec 2009 r. łączna moc zainstalowana w energetyce wiatrowej na terenie Unii Europejskiej wynosiła 74 767 MW. Wiodącą pozycję zajmują w tej dziedzinie Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja oraz Wielka Brytania. Polska na koniec roku 2009 miała w energetyce wiatrowej zainstalowaną moc wynoszącą zaledwie 725 MW.

Publikacja (w jęz. angielskim) do pobrania w pliku
PDF


źródło: Europejskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej (EWEA)
www.ewea.org

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej