PL   |   EN
ŁapMY deszcz, czyli o znaczeniu małej retencji
28 grudzień 2021

ŁapMY deszcz, czyli o znaczeniu małej retencji

Wiele się mówi o tym, że wodne zasoby Polski są na niskim poziomie. Zatem ochrona tych zasobów wydaje się być już nie tylko opcją, ale i koniecznością w związku ze zmianami klimatycznymi, czyli brakiem śniegu zimą, często długotrwałym brakiem opadów powodującym rekordowe susze a z drugiej strony lokalnymi podtopieniami i powodziami. W związku z tym niezwykle istotną kwestią jest utrzymywanie istniejących obszarów wodnych, ale także ich odbudowa. Jednym ze stosowanych rozwiązań jest mała retencja.
Dr. Jane Goodall wzywa organizacje charytatywne do zakończenia przekazywania zwierząt tzw. hodowlanych  w ramach programów pomocowych
23 grudzień 2021

Dr. Jane Goodall wzywa organizacje charytatywne do zakończenia przekazywania zwierząt tzw. hodowlanych w ramach programów pomocowych

Dr Jane Goodall wraz z innymi naukowcami i naukowczyniami, przywódcami religijnymi i znanymi osobistościami wzywa organizacje charytatywne do zaprzestania programów przekazywania zwierząt osobom zagrożonym ubóstwem.
Przyszłe szanse gospodarowania wodą opadową, wodą szarą i oczyszczonymi ściekami
02 grudzień 2021

Przyszłe szanse gospodarowania wodą opadową, wodą szarą i oczyszczonymi ściekami

Gospodarowanie wodą powinno prowadzić do redukowania zapotrzebowania na nią, odzysku i ponownego użycia oraz odprowadzania w jak najlepszej jakości, po to aby zasób, jakim jest woda, mógł być odnowiony.
Miejskie życie pająka 2
19 listopad 2021

Miejskie życie pająka 2

Być może pamiętacie, że kiedyś wprowadził się do mnie pająk, a potem się wyprowadził? Teraz sprowadził przyjaciół. I dobrze.
COP26. Puk, puk. Kto tam? Klęska klimatyczna.
15 listopad 2021

COP26. Puk, puk. Kto tam? Klęska klimatyczna.

COP26 jak twierdzą politycy utrzymał cel 1,5oC, ale czy tak jest w rzeczywistości?. W ciągu 98 miesięcy trzeba ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o połowę, a negocjatorzy deliberują czy należy odchodzić od węgla czy z niego zrezygnować? Czy należy wycofać się ze subsydiowania paliw kopalnych czy tylko z tych nieefektywnych tzn. JAKICH? Na początku negocjacji proponowany tekst brzmiał „przyspieszyć rezygnację z węgla i dopłat do paliw kopalnych”. Jednak pod wpływem Chin i Indii został osłabiony.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Puszczy Mariańskiej na ratunek klimatowi!
19 październik 2021

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Puszczy Mariańskiej na ratunek klimatowi!

Na terenie Szkoły Podstawowej w Puszczy Mariańskiej odbył się rodzinny Piknik Klimatyczny (15 października), wraz z nasadzeniami roślinności i wegeteriańskim grillem. Piknik miał miejsce w ramach projektu #klimaSENIORE – aktywizacja seniorów na rzecz klimatu.
Sztuczna inteligencja a oceany
06 październik 2021

Sztuczna inteligencja a oceany

Techniki sztucznej inteligencji otwierają różne nowe podejścia do ochrony i zrównoważonego zarządzania oceanami. Systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję w połączeniu z innymi technikami gromadzenia danych w trudno dostępnych lokalizacjach oceanicznych wspierają wysiłki na rzecz śledzenia połowów aby były one prowadzone w sposób zrównoważony, ochrony gatunków i siedlisk oraz monitorowania skutków zmiany klimatu.
Poprawa jakości życia w stosunku do rewolucji przemysłowej
05 październik 2021

Poprawa jakości życia w stosunku do rewolucji przemysłowej

Internet rzeczy i sztuczną inteligencję można wykorzystać do badania wzorców zachowań zwierząt, takich jak migracje, kojarzenia i nawyki żywieniowe. Technologie sztucznej inteligencji, takie jak widzenie komputerowe, umożliwiają nieinwazyjne monitorowanie tych gatunków. Zaawansowana sztuczna inteligencja i techniki wizyjne pomagają wykrywać zwierzęta na zdjęciach z kamer umieszczonych w celu śledzenia i badania ruchów zwierząt.
Koalicja klimatyczna: Lex Izera to cios dla polskiej przyrody i ochrony klimatu
03 sierpień 2021

Koalicja klimatyczna: "Lex Izera" to cios dla polskiej przyrody i ochrony klimatu

Koalicja klimatyczna apeluje do Senatorów RP o odrzucenie tzw. “lex Izera”. Coraz częściej doświadczamy katastrofalnych skutków zmiany Klimatu, tymczasem polski rząd forsuje ustawę, zezwalającą na degradację środowiska, w tym wycinkę lasów, która przyczyni się do pogłębienia kryzysu klimatycznego i przyrodniczego. Organizacje pozarządowe wzywają do działań chroniących polską przyrodę, klimat i mieszkańców.
Poważne zarzuty pod adresem Japonii i organizatorów IO Tokio 2020. Ich działania zagrażają klimatowi
23 lipiec 2021

Poważne zarzuty pod adresem Japonii i organizatorów IO Tokio 2020. Ich działania zagrażają klimatowi

Dziś, 23 lipca rozpoczynają się w Tokio XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie. Japońskie władze promują je jako najbardziej zielone igrzyska w historii. Jak jednak przekonują w liście otwartym do premiera Yoshihide Suga organizacje ochrony zwierząt, Japonia nie zdobędzie złotego medalu w ochronie środowiska dopóki nie zaprzestanie okrutnej praktyki komercyjnego połowu wielorybów.
Niszczycielskie pożary na wschodzie Rosji, w Kolumbii Brytyjskiej i w zachodnich Stanach Zjednoczonych
13 lipiec 2021

Niszczycielskie pożary na wschodzie Rosji, w Kolumbii Brytyjskiej i w zachodnich Stanach Zjednoczonych

Służba Monitorowania Atmosfery Copernicus informuje, że regiony we wschodniej Rosji, w szczególności Republika Sacha w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym, są silnie dotknięte pożarami, wykazując intensywną aktywność pożarową porównywalną z poprzednimi latami. Również w Kolumbii Brytyjskiej wybuchają niszczycielskie pożary.
Czy Polska będzie Fit for 55%?
09 czerwiec 2021

Czy Polska będzie „Fit for 55%”?

Czas na ostatnią przed wakacjami debatę w ramach projektu „LIFE_UNIFY - łącząc Unię Europejską na rzecz działań klimatycznych”. Debata online zatytułowana Czy Polska będzie „Fit for 55%”, odbędzie się w poniedziałek 14 czerwca 2021 roku.
Miejskie życie pająka
02 maj 2018

Miejskie życie pająka

Wprowadził się do mnie jesienią. Wiosną gdzieś przepadł.
Stworzone przez allblue.pl