PL   |   EN
Jak połączyć działania przyjazne dla klimatu z rentowną uprawą i hodowlą?
25 styczeń 2024

Jak połączyć działania przyjazne dla klimatu z rentowną uprawą i hodowlą?

Rolnictwo jest obszarem, w którym wiele można zrobić dla spowolnienia zmiany klimatu i adaptacji do jej skutków. Tym zagadnieniom poświęcony jest „Ekoporadnik dla rolników”, przygotowany w ramach Projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA.
Nasza planeta  nasza wspólna przyszłość: Raport
23 styczeń 2024

„Nasza planeta – nasza wspólna przyszłość”: Raport

Podczas I Ogólnopolskiej Debaty „Nasza planeta – nasza wspólna przyszłość” poszukiwano drogi odejścia od przemysłowej produkcji żywności, bezwzględnie eksploatującej zasoby przyrody i szkodzącej zdrowiu człowieka, na rzecz wysokojakościowej i sprzyjającej środowisku naturalnemu produkcji żywności. Właśnie ukazał się raport zawierający wnioski z tego spotkania.
Fiasko Miejskich Planów Adaptacji?
03 styczeń 2024

Fiasko Miejskich Planów Adaptacji?

Fundusze Europejskie na okres 2021-2027 powoli zaczynają się rozchodzić – rozstrzygane są pierwsze konkursy dotacyjne. W programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko złożono pierwsze wnioski związane z realizacją i przygotowaniem Miejskich Planów Adaptacji. Co się okazuje?
Zapraszamy na dwie Rozmowy Szymalskiego
15 grudzień 2023

Zapraszamy na dwie Rozmowy Szymalskiego

21 grudnia oraz 28 grudnia Wojciech Szymalski przeprowadzi na żywo dwie ciekawe rozmowy o ochronie środowiska i klimacie. Zapraszamy!
Raport The Lancet: zmiana klimatu będzie dalej pogarszać nasze zdrowie
15 listopad 2023

Raport The Lancet: zmiana klimatu będzie dalej pogarszać nasze zdrowie

Prognozy zawarte w opublikowanym dzisiaj raporcie Lancet Countdown on Health and Climate Change potwierdzają rosnące poważne zagrożenia dla zdrowia wynikające ze zmiany klimatu. Naukowcy szacują m.in., że do połowy tego stulecia nastąpi prawie pięciokrotny wzrost liczby zgonów spowodowanych falami upałów. Apelują o pilne działania na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu.
Życie na Ziemi w egzystencjalnym zagrożeniu
26 październik 2023

Życie na Ziemi w „egzystencjalnym zagrożeniu”

Zmiany klimatyczne stanowią „egzystencjalne zagrożenie” dla życia na Ziemi, ostrzegają wybitni naukowcy w ocenie tegorocznej lawiny rekordów ciepła i ekstremalnych warunków pogodowych, które ich zdaniem uderzają gwałtowniej, niż oczekiwano.
Zimowy lód morski na Antarktydzie osiągnął ekstremalnie rekordowo niski poziom
28 wrzesień 2023

Zimowy lód morski na Antarktydzie osiągnął „ekstremalnie” rekordowo niski poziom

Poziom lodu morskiego pokrywającego ocean wokół Antarktydy osiągnął tej zimy rekordowo niski poziom, podało w poniedziałek amerykańskie Narodowe Centrum Danych o Śniegu i Lodzie (NSIDC), pogłębiając obawy naukowców, że wpływ zmian klimatycznych na południu słup rośnie.
Bez lasów będziemy w lesie!
25 wrzesień 2023

Bez lasów będziemy w lesie!

Szacuje się, że lasy stanowią ok. 31 proc. całej powierzchni Polski. Niestety najcenniejsze obszary leśne nadal nie są chronione w wystarczający sposób. Z tego powodu Fundacja WWF Polska apeluje do Dyrektora Lasów Państwowych m.in. o ochronę starych lasów, nawodnienie mokradeł i torfowisk na terenach leśnych oraz objęcie certyfikacją FSC wszystkich terenów zarządzanych przez Lasy Państwowe. Instytucja ta zarządza 7,5 mln ha lasów w naszym kraju, co stanowi 80 proc. wszystkich lasów i niemal ¼ obszaru Polski. Apel można poprzeć na stronie lasy.wwf.pl
Wspólnota Węgla i Stali czy Mięsa i Nabiału?
15 sierpień 2023

Wspólnota Węgla i Stali czy Mięsa i Nabiału?

Niecały rok przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Unia Europejska zrozumiała, że transformacja systemu żywności w duchu strategii Od pola do stołu nie opłaca się wyborczo.
W ostatnich 40 latach liczba katastrof naturalnych wzrosła ponad dwukrotnie
07 sierpień 2023

W ostatnich 40 latach liczba katastrof naturalnych wzrosła ponad dwukrotnie

Tylko w latach 2019–2021 na świecie miało miejsce ponad 560 katastrof naturalnych, które spowodowały łączne straty sięgające 620 mld dol. Te liczby są coraz większe, ponieważ wraz ze zmianami klimatycznymi rośnie też częstotliwość fali upałów, suszy i gwałtownych opadów, powodujących powodzie błyskawiczne, podtopienia, osuwiska i inne katastrofalne zdarzenia.
Konferencja: European Vegan Summit 2023
03 sierpień 2023

Konferencja: European Vegan Summit 2023

W 2022 r. Green REV Institute, polski wegański think tank rozpoczął globalną debatę osób eksperckich z sektora biznesu, NGO, polityki, nauki, mediów, kultury, samorządów, aktywizmu na temat systemu żywności.
Mija rok od katastrofy na Odrze - nic się nie zmieniło
02 sierpień 2023

Mija rok od katastrofy na Odrze - nic się nie zmieniło

– Polskie rzeki są betonowane, regulowane, toczone pracami utrzymaniowymi, są zanieczyszczane na masową skalę. I taka katastrofa, jaka miała miejsce rok temu na Odrze, może nam się zdarzyć w zasadzie w każdej chwili, na każdej innej rzece – przestrzega dr Alicja Pawelec z Fundacji WWF Polska.
Pożary i susze w Europie to wina zmian klimatu
31 lipiec 2023

Pożary i susze w Europie to wina zmian klimatu

Rekordowe temperatury w całej Europie, susza, pożary w Grecji i Hiszpanii, blackout na Sycylii, ekstremalne, sięgające nawet 50˚C, upały w Chinach i USA – wszystko to odczuwalne już w tej chwili skutki zmian klimatu, których powodem jest działalność człowieka i spalanie paliw kopalnych. Udział OZE, które powinny je jak najszybciej zastąpić, rośnie jednak zbyt wolno, także w Polsce.
W Europie nasila się zjawisko zamierania lasów
28 czerwiec 2023

W Europie nasila się zjawisko zamierania lasów

Ubiegłoroczne lato w Europie było najgorętsze od lat. Według naukowców ze Szwajcarii w tym czasie zbrązowiało 37 proc. regionów leśnych strefy umiarkowanej i śródziemnomorskiej. To o tyle niepokojące, że zwykle zjawisko to zachodzi jesienią, a nie latem, więc może to być oznaka zamierania lasów.
www.biznes.newseria.pl
19 czerwiec 2023

Lasy w Polsce są wycinane masowo

Masowe wycinki lasów, używanie pestycydów, niszczenie siedlisk zwierząt – to tylko niektóre z zarzutów formułowanych przez organizacje pozarządowe wobec gospodarki leśnej, ale też wobec Lasów Państwowych, jednostki, która sprawuje pieczę nad lasami w Polsce.
Globalne ocieplenie oceanów pobiło w maju nowy rekord,
15 czerwiec 2023

Globalne ocieplenie oceanów pobiło w maju nowy rekord,

Globalne oceany były w zeszłym miesiącu cieplejsze niż w jakimkolwiek innym maju w zapisach sięgających XIX wieku, podała jednostka monitorowania klimatu Unii Europejskiej.
Zmiany klimatyczne wysuszają jeziora szybciej, niż sądzili naukowcy
23 maj 2023

Zmiany klimatyczne wysuszają jeziora szybciej, niż sądzili naukowcy

Badanie wykazało, że ocieplający się klimat i zużycie wody przez ludzi są w dużej mierze odpowiedzialne za szybki spadek poziomu światowych jezior, co ma konsekwencje dla miliardów ludzi
Więcej pieniędzy, więcej mięsa  jak Wielka Brytania zjada swoją drogę do wyginięcia.
22 maj 2023

Więcej pieniędzy, więcej mięsa – jak Wielka Brytania zjada swoją drogę do wyginięcia.

Wielka Brytania, wraz z innymi najbogatszymi krajami świata, dosłownie toruje sobie drogę do wyginięcia ludzkości, zgodnie z naszym nowym, przełomowym raportem opublikowanym 11 maja.
Stworzone przez allblue.pl