PL   |   EN

Wysokie ceny - oszczędzaj wodę

Wysokie ceny - oszczędzaj wodę
źródło : Fotolia
Podczas gdy benzyna jest już po 7 zł za litr, gaz ziemny zdrożał kilkusetkrotnie, a węgiel kilkukrotnie zaczynamy się zastanawiać jak oszczędzać. Dlatego na portalu chronmyklimat.pl publikujemy cykl artykułów pod hasłem #WojennyPost. W tym cyklu przybliżymy Wam najważniejsze zasady oszczędzania. Po energii i paliwach warto oszczędzać także wodę.

Dziś często wydaje nam się, że woda to nie jest zasób, którego może nam zabraknąć. Rzadko też uświadamiamy sobie, że każdy litr wody, który wykorzystujemy, jeśli tylko pochodzi z wodociągów, wiąże się ze zużyciem energii. Energia ta potrzebna jest zarówno do uzdatnienia wody do picia, dostawy do domu jak i po jej wykorzystaniu do oczyszczania. Co więc zrobić, aby ją oszczędzić? 

Proste oszczędności 

Zawsze możesz:

- brać krótki prysznic zamiast kąpieli. Na prysznic zużyjesz od 5 do 10 litrów wody, a na kąpiel co najmniej 25 litrów. 

- używać zmywarki do naczyń zamiast myć naczynia ręcznie. Korzystaj z programów typu eko.

- korzystając z pralki ładować ją do pełna i także używać programów typu eko. 

Włącz obieg szarej wody

Nieco więcej wysiłku i przede wszystkim dobrej pamięci wymaga włączenie w domu obiegu szarej wody. Nie chodzi wcale o wdrożenie specjalnego systemu technicznego. Możesz ten obieg realizować ręcznie. Przykładowe rozwiązanie, które oszczędza bardzo dużą ilość wody jest następujące. Zużytą wodę z kąpieli, a także mycia rąk zostawiamy w wannie i przelewamy ją do WC za pomocą miski i wiadra. Rzadko do wiadra dolewamy także wodę pochodzącą np. z gotowania ziemniaków czy jajek lub mało zanieczyszczone resztki napojów. Zastępuje to większość codziennych operacji spłukiwania WC za pomocą spłuczki. Dzięki temu oszczędzimy nawet 1/5 zużywanej dotychczas wody wodociągowej.

Na pewno zostawiając szarą wodę w wannie należy sobie postawić pytanie – co z higieną? Większość zabrudzeń, które znajdują się w szarej wodzie w niskiej temperaturze się z niej wytrąca i osiada na dnie wanny, ale do niej nie przywiera. Woda zgromadzona w wannie zużywana jest stopniowo w ciągu całego dnia, a jej pobieranie powoduje falowanie, które zapobiega osiadaniu brudu na ściankach wanny. Po wyjęciu całej wody wannę wystarczy spłukać i można się znów kąpać. Szara woda wylana do sedesu spłukuje go tak dokładnie, jak ta spuszczana ze spłuczki. W szarej wodzie znajdują się detergenty wykorzystane przez nas w trakcie kąpieli i w części także dezynfekują sedes, choć nie zrezygnowaliśmy z użycia kostek toaletowych itp. Nie musimy myć sedesu, ani wanny częściej, niż to robiliśmy wcześniej.

Innym sposobem na wykorzystanie lekko zabrudzonej wody jest jej wykorzystanie do podlewania kwiatów, w tym kwiatów doniczkowych. Do tego celu doskonale nadaje się woda z płukania lub gotowania jajek, ziemniaków czy innych warzyw. Zamiast nad otwartym zlewem, płucz warzywa czy inne produkty spożywcze nad garnkiem. Ważne, aby nie używać do podlewania kwiatów wody z detergentem oraz wody ciepłej. Jeśli płuczesz warzywa ciepłą wodą, przed podlaniem kwiatów ostudź ją. 

Łap wodę deszczową

Aby oszczędzić wodę wodociągową bardzo dużym wsparciem będzie łapanie wody deszczowej. Wody tej nie będziemy co prawda zwykle używać do mycia czy picia, ale z powodzeniem wykorzystamy ją do podlewania kwiatów czy ogrodu. Zwykle właśnie te czynności zużywają bardzo dużo wody wodociągowej, choć kwiaty czy ogród wcale nie potrzebują wody o jakości do picia. A łapanie wody deszczowej jest proste. Wiele razy podpowiadaliśmy Wam na naszym portalu jak to robić. 

Najłatwiej podstawić pod rynnę z dachu wiadro lub beczkę. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest urządzenie pod spustem rynny ogrodu deszczowego czy małego stawu. Jeśli budujesz nowy dom o dużej powierzchni dachu możesz rozważyć gromadzenie wody deszczowej w zbiorniku podziemnym, ale aby ją użyć będziesz potrzebował pompy (lub dawno zapomnianego systemu typu żuraw albo kołowrotek). 

Za mało?

Dalej idące pomysły na oszczędzanie wody możesz zaczerpnąć z naszych publikacji:

Poradnik „Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym”: http://www.old.chronmyklimat.pl/projekty/eko-lokator/el-poradnik/gospodarowanie-woda/poradnik-gospodarowanie-woda-w-budynku-wielorodzinnym 

Energooszczędne 4 kąty – rozwiązania dotyczące wody i ścieków: http://www.old.chronmyklimat.pl/projekty/energooszczedne-4-katy/poradnik/rozwiazania-dotyczace-wody-i-sciekow 

Poprzednie artykuły z cyklu

O ogrzewaniu domu: https://www.chronmyklimat.pl/spoleczenstwo/1551-wojna-kosztuje-drozeja-paliwa-pomyslmy-o-oszczedzaniu

O oszczędzaniu energii i gotowaniu: https://www.chronmyklimat.pl/gospodarka/1561-wojna-winduje-ceny-energii-czas-na-oszczedzanie

O podróżach samochodem: https://www.chronmyklimat.pl/mobilnosc/1569-jedz-wolniej-oszczedz-na-ropie-olej-putina

O jeżdżeniu rowerem: https://www.chronmyklimat.pl/mobilnosc/1569-jedz-wolniej-oszczedz-na-ropie-olej-putina 

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl