PL   |   EN

Do Europy zbliża się chmura pyłu znad Sahary

Do Europy zbliża się chmura pyłu znad Sahary
źródło : pixabay.com
Według prognoz dotyczących aerozoli opracowanych przez Usługę Monitorowania Atmosfery Copernicus (CAMS), zaobserwowano kolejny duży pióropusz saharyjskiego pyłu przemieszczający się na północ przez południową i środkową Europę.

Dane CAMS monitorują transport pyłu każdego roku i na wszystkich etapach ich powstawania.  Jak pokazuję dane, 2022 rok wykazał i nadal pokazuje wysoki poziom transportu pyłu w Morzu Śródziemnym i niektórych częściach Europy.

Prognozy CAMS od 17 maja przewidują kolejny duży pióropusz pyłu o bardzo wysokich wartościach głębokości optycznej aerozolu (AOD) i stężeniach pyłu przemieszczający się na północ przez zachodnią i środkową Europę. Pył dotarł już na Półwysep Iberyjski, a prognozy wskazują na wyższe wartości pod koniec maja.

CAMS każdego roku śledzi wszystkie etapy transportu pyłu z Sahary i dostarcza ciągłe aktualizacje na temat dotkliwości tegorocznego transportu pyłu, w tym wysokich wartości obserwowanych nad Europą Zachodnią w połowie marca, a także pyłu przekraczającego Atlantyk w kierunku Karaiby. Intensywne burze piaskowe, które dotknęły Bliski Wschód w maju 2022 r., znacząco wpływając na Irak i są również monitorowane przez Służbę Monitorowania Atmosfery Copernicus. CAMS zapewnia ciągłe dane i prognozy śledzące transport pyłu na dalekie odległości zarówno w skali europejskiej, jak i globalnej. Udostępnione dane oraz narzędzia są bezpłatne i dzięki całodobowym prognozom jakości powietrza pomagają obywatelom, przedsiębiorstwom i decydentom w podejmowaniu świadomych decyzji. 

Mark Parrington, starszy naukowiec w ECMWF Copernicus Atmosphere Monitoring Service, komentuje: „Copernicus Atmosphere Monitoring Service zajmuje się analizą tego, jak zmienia się skład atmosfery. Informacje CAMS są oparte na satelitach w czasie zbliżonym do rzeczywistego i obserwacjach in situ dla wiarygodnych prognoz jakości powietrza. Dzięki temu, użytkownicy mogą śledzić transport pyłu i wiedzieć, na przykład, kiedy obszary doświadczają wyjątkowo złej jakości powietrza”.

Więcej informacji na temat monitoringu CAMS tegorocznego saharyjskiego sezonu pyłowego znajdziesz tutaj: https://atmosphere.copernicus.eu/what-saharan-dust-and-how-does-it-change-atmosphere-and-air-we-breathe-nf

Źródło: copernicus.eu

Tagi

Stworzone przez allblue.pl