PL   |   EN

Przetestuj za darmo innowacyjny system gospodarowania wodą w swoim domu

Przetestuj za darmo innowacyjny system gospodarowania wodą w swoim domu
Narodowe Centrum Badan i Rozwoju poszukuje chętnych do darmowego przetestowania w swoim domu systemu innowacyjnej gospodarki wodą.

Konkurs dla chętnych

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprasza do Konkursu na współpracę właścicieli Domów Jednorodzinnych. W wybranych domach zostaną zamontowane Systemy do retencjonowania i oczyszczania wody deszczowej. Centrum poszukuje prywatnych właścicieli Domów Jednorodzinnych z minimum 200m2 ogrodu w celu przetestowania Systemów konstruowanych przez 4 Wykonawców w 4 różnych lokalizacjach w promieniu 100 km od miast Gdańsk, Wrocław, Kraków, Warszawa. Montaż oraz koszt Systemu są w 100% finansowane przez NCBR. 

Zapraszamy osoby prywatne do zgłaszania chęci uczestnictwa w Konkursie. Zgłoszenia są przyjmowane do 29 lipca 2022. Formularz zgłoszeniowy oraz warunki knkursu dostepne są na stronie NCBR.

Jaki to system?

Celem stworzenia Systemu do retencjonowania i oczyszczania wody deszczowej jest zbieranie i gromadzenie wody deszczowej, oczyszczanie jej, dezynfekowanie oraz mineralizacja, a następnie zastępowanie wody wodociągowej odpowiednio przygotowaną wodą na cele:
- Spożywania przez ludzi (opcjonalnie, do decyzji Użytkowników/Właścicieli Budynku
Jednorodzinnego);
- Mycia rąk, prysznica, sprzątania;
- Spłukiwania pisuarów oraz WC;
- Podlewania zieleni;
- Rozsączania nadmiaru wody w gruncie.

Jak będzie działał?

Dzięki zastosowanemu wielokrotnemu obiegowi zgromadzonej wody, odpowiednio oczyszczanej na każdym etapie, możliwe będzie całkowite oparcie zużycia wody o wodę deszczową. Dodatkowo, Użytkownik Systemu będzie miał zapewnioną możliwość korzystania z wody wodociągowej, zgodnie z potrzebami czy koniecznością. Stałe przyłącze wody wodociągowej będzie również zabezpieczać Użytkownika na wypadek awarii czy serwisu Systemu. Z kolei w przypadku suszy, braków w dostawach wody lub awarii sieci wodociągowej, System będzie pełnił funkcje rezerwuaru wody użytkowej od kilku do kilkunastu tygodni, w zależności od wielkości zbiorników i szybkości poboru wody.

Ponadto, System będzie się składał z:
1) Zbiorników i instalacji zbierających wodę deszczową oraz dostarczających wodę do mycia, spłukiwania WC, podlewania ogrodu;
2) Zestawu filtrów, urządzeń dezynfekujących wodę, oczyszczalni ścieków oraz skrzynek rozsączających wodę do gruntu;
3) Aplikacji mobilnej do efektywnego zarządzania Systemem (w tym m.in. informującej o konieczności opróżnienia zbiorników z uwagi na nadchodzące opady, konieczności oszczędzania wody z uwagi na prognozowaną suszę itp. lub przełączenie przez Użytkownika w automatyczny tryb zarządzania;
4) Systemu nawadniania zieleni, umożliwiającej m.in. tworzenie zdrowego mikroklimatu dookoła Domu Jednorodzinnego;
5) Gwarancji oraz Serwisu oferowanego przez Wykonawcę Systemu przez okres 2 lat;
6) Funkcji przełączania na wodę wodociągową, korzystanie z niej będzie zależało od decyzji i potrzeb Użytkownika Systemu.

Stworzone przez allblue.pl