PL   |   EN

Niedziela dla rzek

Niedziela dla rzek
źródło : pixabay.com
W dniu wczorajszym - 25 września obchodziliśmy światowy dzień rzek. Prawie każdy kraj na całym świecie ma co najmniej jedną przepływającą przez niego rzekę. Prawdopodobnie istnieje również wiele innych ważnych dróg wodnych. Aby zapewnić, że te ważne zbiorniki wodne są chronione i doceniane tak, jak powinny, Światowy Dzień Rzek ma na celu przypomnienie ludziom o tym, jak ważne są dla nas wszystkie drogi wodne na całym świecie.

Pierwszy Światowy Dzień Rzek obchodzony był w 2005 roku i od tego czasu zyskuje na popularności dzięki wielu wydarzeniom organizowanym na całym świecie.W tym samym roku Organizacja Narodów Zjednoczonych uruchomiła również Dekadę Wody dla Życia, mając na celu zwiększenie świadomości potrzeby lepszej opieki nad wodami na świecie.

Światowy Dzień Rzek został ogłoszony wraz z tą nową inicjatywą, a wszystko to dzięki propozycji przedstawionej przez Marka Angelo, który był już międzynarodowym orędownikiem rzek.

Dowiedz się więcej o Światowym Dniu Rzek

Światowy Dzień Rzek to świętowanie dróg wodnych świata. Jest to dzień, który podkreśla znaczenie rzek, mając na celu zwiększenie świadomości i zachęcenie ludzi do zachowania naszych ważnych i pięknych rzek.

Istnieje wiele różnych rzeczy, które wszyscy możemy zrobić, aby chronić nasze rzeki. Obejmuje to stosowanie przyjaznych dla ziemi produktów do ciała i biodegradowalnych środków czyszczących. W końcu wszystkie te chemikalia są spłukiwane do kanalizacji, co oznacza, że wracają do naszych rzek. Dokonanie takiej zmiany może mieć ogromne znaczenie. Inne wskazówki obejmują zakręcanie kranu podczas mycia zębów, mierzenie czasu pryszniców i utrzymywanie pełnego ładunku podczas korzystania ze zmywarki lub pralki. Takie małe zmiany mogą przejść bardzo długą drogę.

Historia Światowego Dnia Rzek

Być może zastanawiasz się, dlaczego potrzebujemy Światowego Dnia Rzek, ponieważ wszyscy są już świadomi wielu rzek na całym świecie. To prawda; ale niektórzy ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jak zagrożone są niektóre z nich - o czym świadczy tegoroczny przypadek Odry. 

Istnieje wiele działań człowieka, które powodują zanieczyszczenie i szkody w wielu ważnych drogach wodnych na świecie, a to jest niebezpieczne dla ludzi, którzy regularnie korzystają z rzek jako źródła wody i transportu, a także ekosystemów, które mogą w nich żyć.

Głównym celem Światowego Dnia Rzek jest upewnienie się, że wszyscy są świadomi znaczenia zarządzania rzekami i że wszyscy robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ograniczyć zagrożenia, które mogą potencjalnie zagrozić naszym rzekom.

Więc prawdopodobnie zastanawiasz się, jak to wszystko się zaczęło. Cóż, zaczęło się od Dekady Wody dla Życia, która została uruchomiona przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2005 roku. Został on stworzony w celu zwiększenia świadomości dotyczącej potrzeby upewnienia się, że lepiej dbamy o nasze zasoby wodne. Ostatecznie doprowadziło to do ustanowienia Światowego Dnia Rzek. Stało się to w odpowiedzi na propozycję, która została zainicjowana przez Marka Angelo, znanego na całym świecie adwokata rzek.

Jak świętować Światowy Dzień Rzek

Jest tak wiele sposobów, że praktycznie wszyscy możemy zaangażować się w Światowy Dzień Rzek. Możesz znaleźć lokalne wydarzenie, takie jak sprzątanie śmieci lub zbiór śmieci na plaży. Istnieje wiele różnych wydarzeń, które mają na celu wyciągnięcie ludzi i bycie aktywnym w pomaganiu w ulepszaniu lokalnych rzek.

Niektóre wydarzenia koncentrują się nawet na dzikiej przyrodzie, która żyje w naszych rzekach. Jednym z przykładów jest wzięcie udziału w programie ulepszania ryb, który niektóre lokalne organizacje rzeczne mogą prowadzić w pobliżu.

Jest to również naprawdę dobry pretekst, aby świętować sąsiedztwo lokalnej rzeki. Na przykład, niektórzy ludzie decydują się na wodę, aby żeglować lub pływać kajakiem. Bez względu na to, jak chcesz cieszyć się rzekami, naprawdę nie ma lepszego dnia, aby się nimi cieszyć niż w Światowym Dniu Rzek! Będziesz w stanie naprawdę docenić to, co musi iść w utrzymaniu ich w czystości i pomóc lokalnej przyrodzie cieszyć się zdrowymi siedliskami.

Jednym ze sposobów świętowania Dnia Rzeki jest zaplanowanie wydarzenia. Dobrym pomysłem jest wybranie wydarzenia, które będzie wykorzystywać lokalne zasoby i wiedzę specjalistyczną, otaz takie które będzie dotyczyło lokalnych problemów, zwyczajów i zainteresowań. Wydarzenia w tych dniach mogą wahać się od pojedynczego wydarzenia, takiego jak oczyszczenie odcinka potoku lub wiosłowanie w dół potoku do dużego lokalnego festiwalu z wieloma różnymi funkcjami i wydarzeniami.

Dobrym pomysłem jest zaangażowanie różnych organizacji i grup ze społeczności, aby uzyskać uczestnictwo i lokalne wsparcie. Skontaktuj się z lokalnymi firmami, fundacjami szpitalnymi, samorządem i lokalnymi szkołami.

Możesz także skontaktować się z lokalnymi grupami interesu, w tym z grupami ekologicznymi, społeczeństwami recyklingu, stowarzyszeniami dziedzictwa, stowarzyszeniami muzycznymi, stowarzyszeniami artystycznymi, przedszkolami, wioślarzami i ptakami.

Uzyskując pomoc od wielu różnych grup ludzi, będziesz w stanie urozmaicić swoje wydarzenie. Oznacza to, że zamieni się w święto lokalnego środowiska i połączeń twojej społeczności z rzekami.

Bez względu na to, jak zdecydujesz się spędzić następny Światowy Dzień Rzek, jesteśmy pewni, że pomoże Ci to docenić lokalną drogę wodną o wiele bardziej niż to, co możesz zrobić teraz. Gdyby wszyscy to zrobili, wyobraź sobie, jak czyste mogłyby być nasze rzeki!

Tagi

Stworzone przez allblue.pl