Według Copernicus Climate Change Service (C3S) temperatura mórz na głębokości około 10 metrów była o ćwierć stopnia Celsjusza wyższa niż w oceanach wolnych od lodu w maju w latach 1991-2020.
Przez cały rok, długoterminowe trendy dodały 0,6 ° C do wód powierzchniowych oceanu w ciągu 40 lat, powiedziała zastępca dyrektora C3S, Samantha Burgess, zauważając, że w kwietniu odnotowano również nowy rekord ciepła.
Temperatury nad oceanem mogą jeszcze wzrosnąć w nadchodzących miesiącach, „ponieważ obserwujemy, że sygnał El Nino nadal pojawia się na równikowym Pacyfiku”, powiedziała w oświadczeniu, odnosząc się do okresowej, naturalnej zmiany wiatrów oceanicznych, która zwiększa globalne ocieplenie.
Tymczasem nad wodą i nad lądem temperatura powierzchni Ziemi w zeszłym miesiącu była drugą najgorętszą w maju, według C3S.
Odkrycie Copernicus opiera się na modelach generowanych komputerowo, które opierają się na miliardach pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.
Oceany, które pokrywają 70% powierzchni Ziemi, utrzymują planetę zdatną do życia, ponieważ globalne ocieplenie spowodowane działalnością człowieka – głównie spalaniem paliw kopalnych – przyspieszyło.
Powierzchnia planety jest średnio o 1,2 stopnia cieplejsza niż poziom przedindustrialny, czyli poziom, który już wywołał niszczycielski wpływ na klimat.
Poza kontrolą
Oceany pochłaniają jedną czwartą CO2, który wyrzucamy do atmosfery, oraz 90% nadmiaru ciepła generowanego przez zmiany klimatyczne.
Ale za straszną cenę.
Powszechne morskie fale upałów dziesiątkują rafy koralowe i zależne od nich ekosystemy, w tym ponad pół miliarda ludzi.
Przyspieszona dezintegracja od spodu gigantycznych pokryw lodowych może podnieść oceany o kilkanaście metrów, a zakwaszenie oceanów zakłóca cykle życia i łańcuchy pokarmowe od tropików po bieguny.
Ponadto oceany – wraz z lasami i glebą, które pochłaniają jeszcze większy procent gazów cieplarnianych wytwarzanych przez człowieka – wykazują oznaki zmęczenia walką, a ich zdolność pochłaniania CO2 może się zmniejszyć.
Kopernik poinformował również, że temperatury w kilku częściach świata były wyższe niż normalnie, w tym w Kanadzie, gdzie pożary w ciągu ostatnich kilku tygodni zdziesiątkowały do tej pory ponad trzy miliony hektarów (8 milionów akrów).
W całym kraju od Pacyfiku po Atlantyk płonie 413 pożarów, w tym 249 uznanych za „wymykające się spod kontroli”.
Na początku tego miesiąca Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) stwierdziła, że istnieje 60% szans na powstanie El Nino przed końcem lipca i 80% zmiany do końca listopada.
Większość najcieplejszych lat w historii miała miejsce podczas El Ninos, a naukowcy obawiają się, że tego lata i następnego lata mogą wystąpić rekordowe temperatury na lądzie i morzu.
Tymczasem na Antarktydzie zasięg lodu morskiego osiągnął miesięczny rekordowo niski poziom po raz trzeci w tym roku, a dane satelitarne pokazują, że w maju był o 17% poniżej średniej.