PL   |   EN

Zimowy lód morski na Antarktydzie osiągnął „ekstremalnie” rekordowo niski poziom

Zimowy lód morski na Antarktydzie osiągnął ekstremalnie rekordowo niski poziom
źródło : pixabay.com
Poziom lodu morskiego pokrywającego ocean wokół Antarktydy osiągnął tej zimy rekordowo niski poziom, podało w poniedziałek amerykańskie Narodowe Centrum Danych o Śniegu i Lodzie (NSIDC), pogłębiając obawy naukowców, że wpływ zmian klimatycznych na południu słup rośnie.

Naukowcy ostrzegają, że ta zmiana może mieć tragiczne konsekwencje dla zwierząt takich jak pingwiny , które rozmnażają się i wychowują swoje młode na lodzie morskim, a jednocześnie przyspieszają globalne ocieplenie poprzez zmniejszenie ilości światła słonecznego odbijanego przez biały lód z powrotem w przestrzeń kosmiczną.

NSIDC podało, że szczyt zasięgu lodu morskiego na Antarktydzie osiągnął w tym roku 10 września, kiedy obejmował 16,96 miliona kilometrów kwadratowych (6,55 miliona mil kwadratowych), co stanowiło najniższe zimowe maksimum od rozpoczęcia pomiarów satelitarnych w 1979 roku. To o około 1 milion kilometrów kwadratowych mniej lodu niż poprzedni zimowy rekord ustanowiony w 1986 roku.

„To nie tylko rekordowy rok, to ekstremalnie rekordowy rok” – powiedział Walt Meier, starszy naukowiec z NSIDC.

NSIDC w oświadczeniu stwierdziło, że dane są wstępne, a pełna analiza zostanie opublikowana w przyszłym miesiącu.

Na półkuli południowej pory roku są odwrócone, a lód morski zwykle osiąga maksimum około września pod koniec zimy, a później topnieje do najniższego punktu w lutym lub marcu, gdy lato dobiega końca.

Zasięg lodu morskiego na Antarktydzie latem również osiągnął w lutym rekordowo niski poziom, przekraczając poprzedni poziom ustanowiony w 2022 r.

W ciągu ostatniej dekady Arktyka została mocno dotknięta zmianami klimatycznymi, a lód morski szybko się pogarszał, a region północny ocieplał się cztery razy szybciej niż średnia światowa.

Chociaż zmiany klimatyczne przyczyniają się do topnienia lodowców na Antarktydzie, nie jest pewne, w jaki sposób rosnące temperatury wpływają na lód morski w pobliżu bieguna południowego. Zasięg lodu morskiego wzrósł tam w latach 2007–2016.

Zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w kierunku rekordowo niskich warunków, wzbudziły obawy naukowców, że zmiany klimatyczne mogą w końcu ujawnić się w lodzie morskim Antarktyki.

Choć Meier przestrzegł, że jest zbyt wcześnie, aby o tym mówić, artykuł akademicki opublikowany na początku tego miesiąca w czasopiśmie Communications Earth and Environment wskazał na zmianę klimatu jako potencjalny czynnik.

Badanie wykazało, że ocieplenie temperatur oceanów, spowodowane głównie emisją gazów cieplarnianych powodowaną przez człowieka, przyczynia się do obniżenia poziomu lodu morskiego obserwowanego od 2016 r.

„Kluczowym przesłaniem jest to, że aby chronić te zamarznięte części świata, które są naprawdę ważne z wielu powodów” – powiedział Ariaan Purich, badacz lodu morskiego na australijskim Uniwersytecie Monash, który jest współautorem badania – „naprawdę potrzebujemy aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych.”

Tagi

Stworzone przez allblue.pl