PL   |   EN
Konferencja Zielona Transformacja Energetyki w Polsce. Co dalej?
18 marzec 2024

Konferencja "Zielona Transformacja Energetyki w Polsce. Co dalej?"

Polska, jako jeden z kluczowych graczy na mapie europejskiego sektora energetycznego, stoi w obliczu nieustannych zmian, zarówno technologicznych, jak i regulacyjnych. Celem konferencji jest analiza kolejnych działań zmierzających ku transformacji energetycznej w Polsce. W poniedziałek 25 marca spotkamy się w gronie interesariuszy ambitnej polityki klimatycznej i energetycznej Polski.
Fitfor55 to redystrybucja bogactwa do najuboższych
14 marzec 2024

Fitfor55 to redystrybucja bogactwa do najuboższych

Pakiet Fit for 55 zakłada nałożenie nowych opłat. Czy to oznacza dodatkowe koszty dla najuboższych gospodarstw domowych?
Trudne zadanie przed KPEiK. Czy UE wejdzie na ścieżkę 1,5C?
14 marzec 2024

Trudne zadanie przed KPEiK. Czy UE wejdzie na ścieżkę 1,5°C?

Pod koniec lutego br. stacjonarnie w Lublanie (oraz on-line) odbyła się międzynarodowa konferencja, podsumowująca stan prac nad planowaniem polityki klimatyczno-energetycznej w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej.
Jak pokonać smog? Jest lista postulatów dla rządu
13 marzec 2024

Jak pokonać smog? Jest lista postulatów dla rządu

Zapewnienie ciągłości finansowania programu Czyste Powietrze, prefinansowanie wymiany pieców dla najuboższych, atrakcyjne taryfy dla użytkowników pomp ciepła, znaczne zwiększenie liczby stacji monitorujących jakość powietrza, wprowadzanie stref czystego transportu. To przykłady propozycji, jakie FPPE oraz inne organizacje zajmujące się m.in. ochroną powietrza przekazały 28 lutego przedstawicielom rządu, w tym wiceministrowi klimatu i środowiska Krzysztofowi Boleście w czasie spotkania w ramach Okrągłego Stołu.
Czy pompa ciepła w starym domu się opłaca?
12 marzec 2024

Czy pompa ciepła w „starym” domu się opłaca?

Najnowsze badanie EEB potwierdza, że wysokotemperaturowe pompy ciepła działają niezawodnie nawet w domach, które nie zostały jeszcze wyremontowane.
Kongres Samorządów  relacja z panelu nt. bezpieczeństwa energetycznego
11 marzec 2024

Kongres Samorządów – relacja z panelu nt. bezpieczeństwa energetycznego

W dniach 4-5 marca w Mikołajkach odbywał się IX Europejski Kongres Samorządów. Poniżej prezentujemy relację z panelu z udziałem dr Wojciecha Szymalskiego, Prezesa Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Bardziej efektywne domy będą nasze
07 marzec 2024

Bardziej efektywne domy będą nasze

W Unii Europejskiej na państwa członkowskie zostały nałożone obowiązki wynikające z dyrektywy o standardach energetycznych dla budynków.
Zdążyć z transformacją  obszary przyspieszonego rozwoju OZE w Polsce - Raport Instytutu Reform
04 marzec 2024

„Zdążyć z transformacją – obszary przyspieszonego rozwoju OZE w Polsce” - Raport Instytutu Reform

Rozwój odnawialnych źródeł energii powinien przyspieszyć w całej Unii Europejskiej. Co do tego zgadzają się wszystkie państwa członkowskie. Argumentów za rozwojem energii słonecznej i wiatrowej nie brakuje. Przede wszystkim chodzi o uniezależnienie się od importu surowców energetycznych, zwłaszcza po inwazji Rosji na Ukrainę, ale też o redukcję emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.
Pozew za Ostrołękę
22 luty 2024

Pozew za Ostrołękę

Pozew wobec byłych członków zarządu i rady nadzorczej Enei oraz ubezpieczycieli inwestycji w elektrownię węglową w Ostrołęce potwierdza to, co Fundacja ClientEarth podnosiła już w 2018 r. – że decyzja o inwestycji stanowiła naruszenie obowiązków członków zarządu w zakresie dochowania należytej staranności.
Społeczny Fundusz Klimatyczny  miliardy na walkę z ubóstwem energetycznym i transportowym - raport Instytutu Reform
20 luty 2024

„Społeczny Fundusz Klimatyczny – miliardy na walkę z ubóstwem energetycznym i transportowym” - raport Instytutu Reform

Raport „Społeczny Fundusz Klimatyczny – miliardy na walkę z ubóstwem energetycznym i transportowym” przedstawia kontekst wprowadzenia Funduszu, najważniejsze informacje dot. jego funkcjonowania i warunki, które jako Polska musimy spełnić, aby z niego skorzystać.
Odlot Orlenu
07 luty 2024

Odlot Orlenu

Zwolnienie Daniela Obajtka koncentruje nasz wzrok na głównej osobie spektaklu. Dla mnie ciekawsze są dekoracje. Bo dziś Orlen to nie to samo co PKN Orlen w 2018 roku. Czy to gorzej?
Opcja atomowa
30 styczeń 2024

Opcja atomowa

Polska wchodzi na drogę atomu. Tu czy tam politycy zgadzają się, że nie ma opcji. Jednak na nowa historia atomu w Polsce nie przekonuje, że wchodzimy na tę drogę całkiem dobrowolnie.
Webinar energy.instrat.pl, 31.01.2024, g. 11:00
25 styczeń 2024

Webinar energy.instrat.pl, 31.01.2024, g. 11:00

W środę 31 stycznia 2024 r. o godzinie 11:00 Fundacja Instrat przedstawi jak działa platforma danych energy.instrat.pl
Webinar Forum Energii Ukraina na drodze do UE: 18.01.2024, g. 12:30
16 styczeń 2024

Webinar Forum Energii Ukraina na drodze do UE: 18.01.2024, g. 12:30

Zapraszamy na webinarium: "Ukraina na drodze do UE. Energetyczno-klimatyczna mapa drogowa w 2024 r." współorganizowane przez Helmholtz Zentrum Berlin oraz Forum Energii, które odbędzie się 18 grudnia 2023 r. w godzinach 12:30-14:00 na platformie Zoom.
Niech się kręcą wiatraki
09 styczeń 2024

Niech się kręcą wiatraki

Kompletnym falstartem okazała się poselska próba zniesienia zasady 700 metrów odległości instalacji wiatrowych od budynków w grudniu 2023. Argumentowano, że nowe propozycje są wynikiem starych sejmowych dyskusji i ustaleń. Do opinii publicznej przebiły się jedynie dyskusje związane z odległością i hałasem. Tymczasem wiatraki mogą wykręcić więcej.
Polska potrzebuje kompasu transformacji energetycznej
29 grudzień 2023

Polska potrzebuje kompasu transformacji energetycznej

Jak wdrażać transformację energetyczną w Polsce? To mógłby pokazać Krajowy Plan Energii i Klimatu do roku 2030, ale Polska takiego planu nie posiada. Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju twierdzi, że to najpilniejsze zadanie do odrobienia dla nowego rządu.
Czas wypracować dobre rozwiązania dla energetyki wiatrowej
19 grudzień 2023

Czas wypracować dobre rozwiązania dla energetyki wiatrowej

Publikujemy treść otwartego apelu, które organizacje pozarządowe skierowały do środowisk politycznych w odpowiedzi na zamieszanie ze zgłoszonymi w trybie inicjatywy poselskiej przepisami dotyczącymi energetyki wiatrowej.
Masz pompę ciepła - daj wywiad
12 grudzień 2023

Masz pompę ciepła - daj wywiad

W ramach współpracy z European Environmental Bureau Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju poszukuje 5 osób z Polski, które chciałyby opowiedzieć o swoich doświadczeniach z pompą ciepła.
Stworzone przez allblue.pl