PL   |   EN
Elektryzujące Wspólnoty. Premiera raportu o wspólnotach energetycznych w Polsce
10 czerwiec 2024

„Elektryzujące Wspólnoty”. Premiera raportu o wspólnotach energetycznych w Polsce

Wspólnoty energetyczne stały się symbolem nowego europejskiego podejścia do wytwarzania energii – bardziej demokratycznego, obywatelskiego i sprawiedliwego. Są też doskonałym narzędziem do walki ze wzrostem cen energii, ubóstwem energetycznym i zmianami klimatu, przyczyniają się także do poprawy bezpieczeństwa energetycznego państwa – wskazuje najnowsze opracowanie, przygotowane wspólnie przez Polską Zieloną Sieć (PZS) oraz Beyond Fossil Fuels (BFF).
Badanie wiedzy i opinii Polaków na temat CCUS
06 czerwiec 2024

Badanie wiedzy i opinii Polaków na temat CCUS

WiseEuropa zbadała wiedzę i opinie Polaków na temat technologii wychwytu, utylizacji i składowania dwutlenku węgla (CCUS) w ramach projektu „Strategia rozwoju technologii wychwytu, transportu, utylizacji i składowania CO₂ w Polsce oraz pilotaż Polskiego Klastra CCUS”.
4 czerwca 2024, Debata Gaz ziemny to droga donikąd?
03 czerwiec 2024

4 czerwca 2024, Debata "Gaz ziemny to droga donikąd?"

Czy utrzymanie w znacznej skali korzystania z gazu ziemnego w energetyce uniemożliwia nam wypełnienie celu neutralności klimatycznej zapisanego w Porozumieniu Paryskim i Europejskim Prawie Klimatycznym?
Stanowisko Koalicji Klimatycznej wobec energetyki gazowej w Polsce
30 maj 2024

Stanowisko Koalicji Klimatycznej wobec energetyki gazowej w Polsce

Koalicja Klimatyczna wzywa polskich polityków wszystkich opcji do podjęcia działań na rzecz ograniczenia roli gazu kopalnego w transformacji energetycznej Polski, w tym zaprzestania traktowania go jako paliwa przejściowego w dekarbonizacji. Stawiając na gaz, Polska idzie pod prąd wszelkich globalnych trendów transformacji.
Jak polskie regiony węglowe wykorzystują Fundusz Sprawiedliwej Transformacji?
22 maj 2024

Jak polskie regiony węglowe wykorzystują Fundusz Sprawiedliwej Transformacji?

9 maja Polska Zielona Sieć uczestniczyła w posiedzeniu stałej podkomisji ds. sprawiedliwej transformacji, której tematem był stan naboru projektów do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST). Regiony węglowe wybrały już 460 projektów, które dofinansuje FST. W drugim roku jego wdrażania najwięcej środków zostanie przeznaczonych na wsparcie i rozwój przedsiębiorców. Podsumowanie dotychczasowego wydatkowania z FST przedstawiło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Podsumowanie debaty Węgiel nie jest sexy
21 maj 2024

Podsumowanie debaty „Węgiel nie jest sexy”

Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem debaty na temat przyszłości węgla w Polsce oraz jego wpływu na klimat, społeczeństwo i gospodarkę.
Zaproszenie na premierę raportu NOWE ROZDANIE. Reforma EMD a rynek polski
17 maj 2024

Zaproszenie na premierę raportu „NOWE ROZDANIE. Reforma EMD a rynek polski”

WiseEuropa ma przyjemność zaprosić Państwa na wyjątkowe wydarzenie dotyczące raportu: „NOWE ROZDANIE. Reforma EMD a rynek polski”, które odbędzie się w dniu 28.05.2024 o godzinie 12 na platformie ZOOM.
Dołącz do debaty online: Węgiel nie jest sexy  Dlaczego musimy przyspieszyć transformację energetyczną?
13 maj 2024

Dołącz do debaty online: „Węgiel nie jest sexy” – Dlaczego musimy przyspieszyć transformację energetyczną?

Ogólnopolska debata na temat przyszłości węgla w Polsce oraz jego wpływu na klimat, społeczeństwo i gospodarkę już za rogiem! Jeżeli interesują Cię kwestie zrównoważonego rozwoju, energetyki i ochrony środowiska, ta debata jest obowiązkowym punktem w Twoim kalendarzu. Już jutro, 14 maja!
Regulacja metanowa przyjęta, ale w osłabionym kształcie
09 maj 2024

Regulacja metanowa przyjęta, ale w osłabionym kształcie

W środę 10 kwietnia Parlament Europejski zagłosował nad przyjęciem regulacji metanowej, która jest efektem zainicjowania i podpisania Global Methane Pledge. Akt regulujący emisje metanu będzie wchodzić w życie w ciągu 7 następnych lat. Przyjęta wersja jest znacznie osłabioną propozycją regulacji złożoną przez Komisję Europejską.
Elektrownia jądrowa najdroższa. Eksperci wskazali tańszą alternatywę dla Choczewa
30 kwiecień 2024

Elektrownia jądrowa najdroższa. Eksperci wskazali tańszą alternatywę dla Choczewa

W piątek, 26 kwietnia 2024 r., w 38. rocznicę katastrofy w Czarnobylu – największej katastrofy przemysłu atomowego w historii – eksperci i ekspertki ocenili konsekwencje planowanej budowy elektrowni jądrowej w Choczewie nad Bałtykiem. Mitem powszechnie funkcjonującym w przestrzeni publicznej Polski jest, że energetyka jądrowa jest niezbędna do stabilizacji systemu energetycznego. Istnieje jednak realna alternatywa w postaci zwiększania oszczędności energii oraz budowy energii z „polskiego” wiatru, słońca i biogazu.
Potencjał terenów przemysłowych dla rozwoju lądowej energetyki wiatrowej
29 kwiecień 2024

Potencjał terenów przemysłowych dla rozwoju lądowej energetyki wiatrowej

1,6 GW potencjalnych nowych mocy wiatrowych dla przemysłu
Zielona Transformacja Energetyki. Obejrzyj debatę na YT
23 kwiecień 2024

Zielona Transformacja Energetyki. Obejrzyj debatę na YT

25 marca eksperci, politycy i reprezentanci organizacji pozarządowych spotkali się na konferencji "Zielona Transformacja Energetyki w Polsce. Co dalej?" Rozmawiali o tym, co udało się zrobić w obszarze transformacji energetyki w ciągu pierwszych 100 dni pracy nowego rządu, a także jakie kluczowe wyzwania czekają sektor energetyki w najbliższym czasie.
Narzędzie edukacyjne o wysokim potencjale. O Symulatorze Polskiego Systemu Energetycznego podczas konferencji NCBR
22 kwiecień 2024

Narzędzie edukacyjne o wysokim potencjale. O Symulatorze Polskiego Systemu Energetycznego podczas konferencji NCBR

12 kwietnia br. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podczas konferencji dla przedstawicieli rządu, decydentów, ekspertów branży energetycznej oraz dziennikarzy zaprezentowało narzędzie edukacyjne – Symulator Polskiego Systemu Energetycznego. Umożliwia ono analizowanie różnych wariantów transformacji energetycznej Polski, z uwzględnieniem sposobu korzystania z energii po stronie odbiorcy.
Raport: Łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce
18 kwiecień 2024

Raport: Łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce

Celem raportu jest zdefiniowanie kluczowych czynników sukcesu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce oraz ocena zdolności i zdefiniowanie warunków jakie muszą spełnić krajowe podmioty, aby w jak największym stopniu uczestniczyć w tym procesie (maksymalizując udział tzw. local content).
Raport o stanie światowego przemysłu jądrowego
18 kwiecień 2024

Raport o stanie światowego przemysłu jądrowego

World Nuclear Industry Status Report to cykliczny, przekrojowy raport o stanie energetyki jądrowej na świecie. Najnowsze wydanie wskazuje na produkcja jądrowa odnotowuje największy spadek od dekady.
Raport Elektrownie gazowe i węglowe w kryzysie wodnym
11 kwiecień 2024

Raport "Elektrownie gazowe i węglowe w kryzysie wodnym"

Polski system wytwarzania energii i cała transformacja energetyczna są oderwane od kryzysu wodnego. Aż 5 z 10 planowanych elektrowni gazowych ma powstać na obszarach z deficytem wody – ostrzegają eksperci i przekonują, że pora na zmiany. W innym razie Polaków czekają problemy z wodą a także wzrost kosztów energii elektrycznej.
Budynki w pułapce gazowej
04 kwiecień 2024

Budynki w pułapce gazowej

Ceny energii elektrycznej i ciepła od wielu miesięcy pozostają jednym z najważniejszych tematów rozmów Polek i Polaków. Dzięki wprowadzanym w ostatnich latach mechanizmom mrożenia, wiele rodzin zostało tymczasowo ochronionych przed skutkami skokowego wzrostu cen energii. Rząd pracuje właśnie nad rozwiązaniami, które mają obowiązywać od drugiej polowy tego roku.
Energia jądrowa to niebezpieczne odwracanie uwagi
03 kwiecień 2024

Energia jądrowa to niebezpieczne odwracanie uwagi

Organizacja Climate Action Network (CAN) Europe opublikowała raport obalający mity związane z energią jądrową. Wyjaśnia on, dlaczego energia jądrowa jest niebezpiecznym czynnikiem odwracającym uwagę od przejścia na system energetyczny w pełni oparty na odnawialnych źródłach energii i grozi opóźnieniem pilnie potrzebnego wycofania się z paliw kopalnych.
Stworzone przez allblue.pl