PL   |   EN
Wojna winduje ceny energii - czas na oszczędzanie
18 marzec 2022

Wojna winduje ceny energii - czas na oszczędzanie

Podczas gdy benzyna jest już po 8 zł za list, gaz ziemny zdrożał kilkuset-krotnie, a węgiel kilkukrotnie zaczynamy się zastanawiać jak oszczędzać energię, która zużywamy w domu czy w podróży. Dlatego na portalu chronmyklimat.pl publikujemy cykl artykułów pod hasłem #WojennyPost. W tym cyklu przybliżymy Wam najważniejsze zasady oszczędzania energii w domu.
Zmiana jest na wietrze - Odblokowanie lądowej energetyki wiatrowej w Polsce
17 marzec 2022

Zmiana jest na wietrze - Odblokowanie lądowej energetyki wiatrowej w Polsce

Restrykcyjne przepisy zabraniają polskiego wykorzystania połowy lądowej energii wiatrowej, która jest niezbędna do realizacji celów klimatycznych Europy na 2030 r.
Kraje UE płacą 9 miliardów Euro za rosyjskie paliwa kopalne podczas wojny z Ukrainą
16 marzec 2022

Kraje UE płacą 9 miliardów Euro za rosyjskie paliwa kopalne podczas wojny z Ukrainą

Kraje UE nadal importują z Rosji węgiel, ropę naftową i gaz kopalny o wartości około 600 mln EUR dziennie, wydając ponad 9 mld EUR na rosyjskie paliwa kopalne od czasu inwazji na Ukrainę 24 lutego, zgodnie z nowym narzędziem śledzącym uruchomionym przez Europe Beyond Coal.
Zielona niezależność UE od paliw kopalnych będzie wymagać dalszych i szybszych działań  twierdzą organizacje pozarządowe
14 marzec 2022

Zielona niezależność UE od paliw kopalnych będzie wymagać dalszych i szybszych działań – twierdzą organizacje pozarządowe

Jak przywódcy UE uznali dziś w Wersalu, naszą najlepszą szansą na uporanie się z cenami energii i zniweczenie skarbu wojennego Putina jest przyspieszenie zielonej transformacji. Plan „REPowerEU” przedstawiony przez Komisję we wtorek jest dobrym krokiem w tym kierunku, ale wciąż nie spełnia tego, co jest potrzebne, aby odzwyczaić się od paliw kopalnych, mówi EEB.
REPowerEU: Wspólne europejskie działania w kierunku bezpiecznej i zrównoważonej energii po przystępnej cenie
09 marzec 2022

REPowerEU: Wspólne europejskie działania w kierunku bezpiecznej i zrównoważonej energii po przystępnej cenie

Komisja Europejska przedstawiła wczoraj plan uniezależnienia Europy od rosyjskich paliw kopalnych na długo przed 2030 r., począwszy od gazu w świetle rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Zastosowanie baterii wciąż ma wiele ograniczeń
07 marzec 2022

Zastosowanie baterii wciąż ma wiele ograniczeń

Do 2026 roku globalny rynek baterii ma już osiągnąć wartość blisko 174 mld dol. Napędza go m.in. segment elektroniki użytkowej, rozwój elektromobilności i rynku magazynowania energii. – Dziś wciąż jest jednak kilka ograniczeń, które blokują nam możliwości zastosowania baterii – zauważa dr hab. inż. Leszek Niedzicki z Politechniki Warszawskiej.
Wojna  czas wrócić do paliw kopalnych?
04 marzec 2022

Wojna – czas wrócić do paliw kopalnych?

Drugi tydzień wojny przyniósł znaczący wzrost cen paliw na świecie. Wystrzeliły ceny węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. Wszystkie te paliwa są eksportowane przez putinowską Rosję, która zaatakowała Ukrainę. Niektórzy się cieszą, bo to oznacza m.in., że znów opłacalne stało się wydobycie np. węgla w Polsce. Czy ta wojna usprawiedliwia powrót do paliw kopalnych?
Klienci spółek energetycznych zawiadamiają UOKiK
28 luty 2022

Klienci spółek energetycznych zawiadamiają UOKiK

Klienci Taurona, PGE, Enei i Polenergii złożyli w centrali UOKiK-u w Warszawie oraz w delegaturach w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu zawiadomienia o podejrzeniu stosowania przez spółki praktyk naruszających ich interesy. Chcą, żeby urząd nakazał producentom energii zaprzestanie dezinformacji na temat rosnących cen prądu. Podobną skargę może złożyć każdy przez stronę internetową uruchomioną przez Akcję Demokrację i Frank Bold.
Międzynarodowy Tydzień Walki z Ubóstwem Energetycznym
24 luty 2022

Międzynarodowy Tydzień Walki z Ubóstwem Energetycznym

Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Walki z Ubóstwem Energetycznym EEB wraz z 6 innymi organizacjami społeczeństwa obywatelskiego ogłasza 24 lutego manifest w sprawie prawa do przystępnego cenowo i odnawialnego ogrzewania dla wszystkich.
Parlament Europejski domaga się szybszego wdrażania morskiej energii odnawialnej
21 luty 2022

Parlament Europejski domaga się szybszego wdrażania morskiej energii odnawialnej

Zwiększenie mocy morskiej energii odnawialnej ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia europejskich celów klimatycznych, ale według Parlamentu Europejskiego pozwolenia na nowe lokalizacje muszą być szybciej zatwierdzane.
Kryzys gazowy spowodował zatrzymanie wycofywania się Europy z węgla
16 luty 2022

Kryzys gazowy spowodował zatrzymanie wycofywania się Europy z węgla

Wysiłki Unii Europejskiej na rzecz stopniowego wycofywania zanieczyszczającej energii węglowej zostały zatrzymane przez gwałtowny wzrost cen gazu, wynika z nowej analizy danych rynku energii elektrycznej z 2021 r. przeprowadzonej przez finansowy think-tank Ember.
Elektrownia PGE Bełchatów
15 luty 2022

Ceny energii - podwójny fałsz i brak odpowiedzialności

Jak Polska długa i szeroka przetacza się polityczna propaganda, że za wysokie ceny energii elektrycznej odpowiada polityka klimatyczna UE, na którą Polska jako jej członek zgodziła się. I to aż w 60%, a w rzeczywistości stanowi jak obliczyło Forum Energii jedynie 23%.
Raport Lasy do spalenia
07 luty 2022

Raport "Lasy do spalenia"

Czy myśląc o odnawialnych źródłach energii, wyobrażasz sobie wiatraki i panele słoneczne? Przed powstaniem raportu "Lasy do spalenia" myśleliśmy podobnie. Okazuje się jednak, że transformacja energetyczna w Unii i w Polsce polega na spalaniu biomasy, w większości drewna. Zgodnie z wiedzą naukową, będzie to mieć katastrofalne skutki dla przyrody i klimatu.
Energetyczna wsypa
04 luty 2022

Energetyczna wsypa

W tym tygodniu rozpoczęła się wielka kampania Polskich Elektrowni na temat polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Nazywam ją energetyczną wsypą, bo choć zawiera trochę prawdy, to generalnie opiera się na przeinaczeniach i niedomówieniach. Warto zebrać je w jednym miejscu.
Galopujące ceny paliw  Polski Alarm Smogowy sprawdził ceny węgla i drewna na składach
03 luty 2022

Galopujące ceny paliw – Polski Alarm Smogowy sprawdził ceny węgla i drewna na składach

Polski Alarm Smogowy sprawdził ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego w 32 składach we wszystkich województwach. W styczniu 2022 węgiel był droższy średnio aż o 60% niż w tym samym okresie rok wcześniej. Średnia cena pelletu również wzrosła o niemal 60%, natomiast drewno kawałkowe podrożało średnio o 40%.
Energetyka społeczna. Czyli jak wziąć wytwarzanie energii w swoje ręce?
02 luty 2022

Energetyka społeczna. Czyli jak wziąć wytwarzanie energii w swoje ręce?

Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć przygotował i opublikował niezwykle ciekawą, kompleksową i przystępnie napisaną publikację – przewodnik: „Energetyka społeczna. Czyli jak wziąć wytwarzanie energii w swoje ręce."
Walec klimatyczny z Unii
21 styczeń 2022

Walec klimatyczny z Unii

Podczas Sympozjum Izby Gospodarczej Gazownictwa tydzień temu pojawiła się teza, że Unia Europejska chce nas przystrzyc równo, to znaczy wszystkim narzucić takie same rozwiązania energetyczne. Teza ta została wyrażona w tonie sugerującym socjalistyczne podejście Unii do polityki klimatycznej. Postanowiłem polemizować z tą tezą.
Pakiet gazowy Komisji Europejskiej
18 styczeń 2022

Pakiet gazowy Komisji Europejskiej

15 grudnia 2021 r. Komisja Europejska opublikowała pakiet dekarbonizacji rynku wodoru i gazu ("pakiet gazowy") wraz z przepisami dotyczącymi emisji metanu i charakterystyki energetycznej budynków, a także komunikat w sprawie zrównoważonego cyklu węglowego.
Stworzone przez allblue.pl