PL   |   EN

Odnawialne źródła energii pokrywają ponad połowę produkcji energii elektrycznej w Finlandii

Odnawialne źródła energii pokrywają ponad połowę produkcji energii elektrycznej w Finlandii
źródło : pixabay.com
Odnawialne źródła energii pokryły ponad 52% produkcji energii elektrycznej w Finlandii w 2020 r., wynika z nowego raportu opublikowanego przez Statistics Finlands. Po raz pierwszy odnawialne źródła energii stanowią ponad połowę miksu energetycznego kraju.

Według opublikowanego we wtorek wstępnego raportu, zwiększona produkcja energii wiatrowej, a zwłaszcza wodnej, napędza ten trend. 23% energii odnawialnej w kraju zostało wyprodukowane z energii wiatrowej, 45% z energii wodnej, a reszta z paliw drzewnych.

Udział energii jądrowej w produkcji energii elektrycznej w 2020r. wyniósł 34%, a łączny udział paliw kopalnych i torfu wyniósł 14%, co stanowi dramatyczny spadek w stosunku do roku poprzedniego. Ilość energii elektrycznej wyprodukowanej z paliw kopalnych zmniejszyła się o 20%, podczas gdy udział węgla kamiennego w produkcji zmniejszył się o 44%. Gaz ziemny odnotował niewielki wzrost do 3,6% produkcji energii elektrycznej.

Całkowita produkcja energii elektrycznej w Finlandii utrzymała się prawie na poziomie z 2019 r. Krajowa produkcja energii elektrycznej obejmuje około 82% całkowitego zużycia energii elektrycznej, podczas gdy 18% jest importowane z krajów nordyckich, Rosji i Estonii.

Stworzone przez allblue.pl