PL   |   EN

Zapraszamy na debatę - Krajowe strategie niskoemisyjne, a neutralność klimatyczna w Europie

Zapraszamy na debatę - Krajowe strategie niskoemisyjne, a neutralność klimatyczna w Europie
Państwa członkowskie Unii Europejskiej zostały zobowiązane przez Komisję Europejską do przygotowania krajowych, długoterminowych strategii niskoemisyjnych (nLTS). Strategie te mają przedstawiać planowane ścieżki transformacji klimatyczno-energetycznej dla poszczególnych państw.

Dlaczego długoterminowa strategia niskoemisyjna jest taka ważna?

Żyjemy w czasach, w których działania na rzecz ochrony klimatu nabierają coraz większego znaczenia. Również nasze społeczeństwo staje się z roku na rok bardziej świadome decyzji podejmowanych w tych tematach przez rządzących, a także skutków tychże decyzji na nasze środowisko.

Długoterminowa wizja połączenia energetyki z klimatem jest potrzebna także firmom i inwestorom, którzy na jej podstawie mieliby pewność polityki i jasne wytyczne do działania.

Czy Polska wywiązała się z przygotowania nLTS?

Termin składania wniosków minął 1 stycznia 2020 r., a niektóre państwa nadal nie wywiązały się w pełni z nałożonego obowiązku. Wśród nich jest również Polska.

Chorwacja, Estonia, Węgry i Hiszpania przedstawiły i przyjęły swoje długoterminowe strategie niskoemisyjne. Z kolei Niemcy, Czechy, Portugalia i Słowenia wprawdzie zgłosiły swoje planowane strategie, ale nie zaktualizowały ich (pomimo nałożonego obowiązku aktualizacji co 5 lat). 

Polska, zamiast przygotować strategię niskoemisyjną, przedstawiła “Politykę Energetyczną Polski”, która w dużej mierze jest uzależniona od paliw kopalnych.

Zamiast przedstawiać plany dekarbonizacji na następne 30 lat, Polityka Energetyczna Polski to w rzeczywistości koordynowany przez Skarb Państwa dokument, który chroni państwowe spółki energetyczne przed polityką klimatyczną. 

Debata online oraz Raport CAN-Europe Getting the long-planning right

W związku z zaistniałą sytuacją organizacja CAN-Europe przygotowała specjalny raport “Getting the long-planning right”, w którym m. in. ocenia działania Polski w zakresie przygotowania długoterminowych strategii niskoemisyjnych. 

Zapraszamy na debatę online, zaplanowaną na poniedziałek 22 listopada o godzinie 15:00, podczas której omówiona zostanie obecna sytuacja oraz raport przygotowany przez CAN-Europe. W wydarzeniu udział wezmą:

  • Tom van Ierland, DG ds. Działań w dziedzinie Klimatu z Komisji Europejskiej,
  • Harriet Mackaill-Hill, Koordynator ds. Polityki Zarządzania z CAN-Europe,
  • Teodóra Dönsz-Kovács z MTVSZ (Węgry),
  • Ana Márquez z SEO / Birdlife (Hiszpania),
  • dr Wojciech Szymalski z Fundacji Instytut na Rzecz Ekorozwoju,
  • w roli moderatora: Goksen Sahin z CAN-Europe.

Wydarzenie rozpocznie się od krótkiej prezentacji raportu przez Wojciecha Szymalskiego, następnie poszczególni goście zabiorą głos na jego temat. Przewidziana jest także sesja Q&A pomiędzy uczestnikami.

Debatę będzie można obejrzeć w formie transmisji na naszym portalu, a także na Facebooku, na wydarzeniu Krajowe Strategie Niskoemisyjne a neutralność klimatyczna.

 

Stworzone przez allblue.pl