PL   |   EN

Wyższe ceny energii - oszczedzaj używając elektroniki

Wyższe ceny energii - oszczedzaj używając elektroniki
źródło : Fotolia
Podczas gdy benzyna jest już po 7 zł za litr, gaz ziemny zdrożał kilkusetkrotnie, a węgiel kilkukrotnie zaczynamy się zastanawiać jak oszczędzać energię, która zużywamy w domu czy w podróży. Dlatego na portalu chronmyklimat.pl publikujemy cykl artykułów pod hasłem #WojennyPost. W tym cyklu przybliżymy Wam najważniejsze zasady oszczędzania energii w domu. Tym razem o sprzętach elektronicznych, m.in. telefonach komórkowych czy telewizorach.

Urządzenia elektroniczne cechuje bardzo szybki rozwój technologiczny. Trudno nadążyć za coraz nowszymi parametrami i funkcjami coraz większej liczby urządzeń dostępnych na rynku, zwłaszcza tzw. małej elektroniki użytkowej. Wprawdzie producenci sprzętu dążą do tego, aby nowoczesne technologie były jednocześnie energooszczędne, ale często nowe funkcje urządzeń powodują, że zużywają one więcej energii. Dlatego przy wyborze nowego urządzenia warto dokonać dokładnej weryfikacji, które z funkcji danego urządzenia są nam naprawdę potrzebne, a z których możemy zrezygnować. Podobnie jak w przypadku sprzętu AGD, także urządzenia elektroniczne należy we właściwy sposób użytkować. Może to przynieść korzyści w postaci redukcji zużycia energii, a zatem także kosztów eksploatacyjnych. Poniżej podano zalecenia, do których należy się zastosować, chcąc zredukować koszty zużycia energii. 

Telefon komórkowy

Dziś stało się niemal tradycją, że telefony komórkowe zużywają się szybko oraz że ładujemy je niemal codziennie. Jednak telefon komórkowy to przede wszystkim mały komputer. Zużywa on między innymi tym więcej energii, im więcej aplikacji stale zużywa jego zasoby pamięci czy czym więcej funkcji jest włączonych na stałe. 

- Dlatego po zakupie telefonu warto prześledzić, które aplikacje faktycznie są nam potrzebne oraz które faktycznie muszą pracować ciągle nawet kiedy my nie używamy telefonu. Jeśli ograniczymy ilość aplikacji tylko do naprawdę niezbędnych oraz czas ich pracy w tle do minimum na pewno bateria będzie działać dłużej, a my będziemy telefon ładować rzadziej. 

- Nawet jeśli wiele aplikacji zostało wgranych do telefonu domyślnie, nadal możemy ograniczyć ich działanie, np. ograniczając ich aktualizację tylko do tych, których faktycznie używamy, a resztę aktualizacji ignorować. Działając w ten sposób wydłużamy także życie telefonu, gdyż wolniej zużyją się zasoby jego pamięci. 

- Internet warto mieć włączony jedynie wtedy, kiedy faktycznie z niego korzystamy. 

- Po naładowaniu telefonu za pomocą ładowarki, zawsze wyjmij ładowarkę z gniazda. Ładowarka nie podłączona do telefonu potrafi zużyć nawet kilkanaście W na godzinę. 

Komputer

- Komputer stacjonarny ma moc około 200-250 W. Nowsze, szybsze procesory i zaawansowana grafika zwiększają pobór mocy (moc procesora karty grafiki może nawet przekroczyć moc potrzebną do pracy jednostki centralnej!). Wykorzystuj więc zaawansowane opcje oszczędzania energii, wyłączaj lub wprowadzaj w stan hibernacji komputer w czasie dłuższych przerw (włączanie i wyłączanie nie ma istotnego wpływu na żywotność urządzenia).

- Laptop zużywa mniej energii niż komputer stacjonarny. Jeżeli już nie korzystasz z laptopa – wyłącz go i odłącz od sieci. Podczas krótszych przerw wprowadzaj go w stan czuwania.

- Nie pozostawiaj włączonego komputera na noc i na weekendy. Wychodząc z pracy, sprawdź, czy nie pozostał on włączony lub tylko przełączony w stan czuwania.

- Przygotuj sobie plan pracy, a dopiero potem włącz komputer.

- Kiedy wyłączasz komputer, wyłącz również listwę zasilającą, ponieważ nawet wyłączony zestaw komputerowy z drukarką może zużywać w stanie czuwania do 40 W.

- Korzystaj z funkcji zarządzania energią komputera, a także aktywuj automatyczne wyłączanie komputera np. po 30 min i usypianie monitora po 10 min.

- Monitory LCD są znacznie mniej energochłonne od monitorów tradycyjnych CRT (pod warunkiem, że nie są dużo większe).

Drukarka i kopiarka

- Nie drukuj materiałów, których naprawdę nie ma potrzeby drukować – chronisz tym samym lasy i zmniejszasz zużycie energii (energia potrzebna do wyprodukowania kartki znacznie przewyższa ilość energii zużywaną w czasie druku).

- Drukuj dwustronnie – wykorzystujesz dwa razy mniej papieru! Kartki zadrukowane jednostronnie możesz także wykorzystać do robienia pisemnych notatek po czystej stronie kartki, gdy nie włączyłeś jeszcze komputera. 

- Włączaj drukarkę tylko wtedy, kiedy chcesz z niej skorzystać. Wyłączaj drukarkę, gdy nie jest używana oraz po zakończeniu pracy. Zwróć uwagę zwłaszcza na drukarkę laserową. Pozostawienie jej przez dłuższy czas w funkcji stand-by również generuje znaczne koszty – szczególnie kiedy w biurze jest wiele takich urządzeń.

- Aby zmniejszyć zużycie energii przez kserokopiarkę, uruchom ją dopiero po zgromadzeniu większej ilości materiałów do kopiowania. Każdorazowe uruchomienie kopiarki wiąże się z dużym zużyciem energii, gdyż musi się ona przed rozpoczęciem kopiowania nagrzać.

- Na noc i weekendy odłączaj kopiarkę od zasilania, aby nie zużywała niepotrzebnie energii, pozostając w trybie czuwania.

Telewizor

W tym roku telewizja przechodzi na nowy standard nadawania, więc wiele osób będzie kupowało nowy telewizor lub dekoder do starego telewizora. Na co warto zwrócić uwagę i jak go używać, aby niepotrzebnie nie zużywać za dużo energii. 

- Dobierz urządzenie do swoich potrzeb i weź pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym będziesz oglądać telewizję. Pamiętaj, że czym większy telewizor oraz czym większa rozdzielczość ekranu tym zużywa on więcej energii. 

- Jeśli w telewizorze chcesz tylko posłuchać muzyki lub wysłuchać wiadomości warto sprawdzić czy nie posiada on funkcji wyłączania ekranu przy zachowaniu aktywnego dźwięku i zacząć jej używać. Alternatywnie może warto posłuchać radia – radio z reguły zużywa kilka razy mniej energii niż telewizor. 

- Przy zakupie urządzenia zwróć uwagę na pobór mocy w trybie stand-by. Najlepiej odłączaj telewizor z sieci zawsze, gdy nie jest używany. 

- Zapoznaj się z najnowszymi technologiami dostępnymi na rynku. Pamiętaj, że najmniej energii zużywają telewizory LCD i te z technologią LED, a najwięcej – plazmowe. Dziś może cię także zaskoczyć fakt, że nowsze telewizory zużywają niejednokrotnie mniej energii niż zaledwie o kilka lat starsze! 

Za mało?

Dalej idące pomysły na oszczędzanie energii w podróży możesz zaczerpnąć z naszych publikacji:

Urządzenia konsumujące energię - https://srodowiska.files.wordpress.com/2012/11/9_urzadzenia_konsumujace.pdf 

Eko-lokator: http://old.chronmyklimat.pl/projekty/eko-lokator/el-poradnik/efektywnosc-energetyczna-i-odnawialne-zrodla-energii-w-budynku-wielorodzinnym 

Poprzednie artykuły z cyklu

O ogrzewaniu domu: https://www.chronmyklimat.pl/spoleczenstwo/1551-wojna-kosztuje-drozeja-paliwa-pomyslmy-o-oszczedzaniu

O oszczędzaniu energii i gotowaniu: https://www.chronmyklimat.pl/gospodarka/1561-wojna-winduje-ceny-energii-czas-na-oszczedzanie

O podróżach samochodem: https://www.chronmyklimat.pl/mobilnosc/1569-jedz-wolniej-oszczedz-na-ropie-olej-putina

Tagi

Stworzone przez allblue.pl