Podział Funduszy Unijnych – zielona energia
Fundusze krajowe trafiły już do konsultacji Komisji Europejskiej. W planach jest ponad 5,8 mld EUR inwestycji w energię lub efektywność energetyczną. Oprócz nich mamy fundusze regionalne, według których 3,4 mld EUR ma trafić do sektora zielonej energii. Dla wszystkich województw przedstawiono projekty funduszy, w których zawarto dokładne alokacje środków na poszczególne branże. Sektor efektywności energetycznej zostanie wsparty kwotą 2,2 mld EUR, a odnawialne źródła energii 1,2 mld EUR. Obserwujemy stabilizację wielkości lokowanych wydatków na te cele w stosunku do okresu 2014-2020.
Głośnym tematem w ostatnim czasie jest także kwestia uniezależnienia się Polski od paliw kopalnych płynących z Rosji. Jednak czy Fundusze Unijne są wystarczające, by wesprzeć rozwiązanie tego problemu? Czy energetyka odnawialna będzie miała możliwość rozwoju? Oczywiście życzymy sobie i państwu, aby wspomniane pule pieniężne zapewniły szybszą transformację energetyczną. Jak, jednak będzie rysowała się sytuacja w najbliższych latach ochrony klimatu i zielonej energii?
Zapraszamy na debatę internetową
Na naszą najbliższą debatę zapraszamy każdego, kogo interesuje temat ochrony klimatu, podziału puli pieniędzy przeznaczonych na rzecz jego ochrony i kwestia tego, jakie będzie miało to wpływ na jego przyszłość. Debata „Zielona energia za Fundusze Unijne” odbędzie się 17 maja o godzinie 11:00 na portalu Chronmyklimat.pl oraz na naszym wydarzeniu na Facebooku. Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa, zadawania pytań i śledzenia relacji spotkania na żywo. Zachęcamy do zapisania się na wydarzenie.
Gośćmi debaty będą:
● Wojciech Szymalski - prezes Fundacji Instytut na Rzecz Ekorozwoju
● Zuzanna Sasiak - Koordynatorka kampanii “Więcej niż energia” Polskiej Zielonej Sieci
● Justyna Glusman - ekspert grupy doradczej Fala Renowacji
● Marcin Janiak - zastępca dyrektora, Departament Funduszy Europejskich, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
● Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego
Wydarzenie jest współfinansowane z instrumentu finansowego LIFE komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu LIFE_UNIFY oraz z Europejskiej Inicjatywy Klimatycznej (EUKI) niemieckiego Federalnego Ministerstwa Środowiska, Przyrody i Bezpieczeństwa Atomowego w ramach projektu TOWARDS CLIMATE-NEUTRAL EU: EFFICIENT ALLOCATION OF EU FUNDS. Opinie wyrażone w materiale promocyjnym i podczas wydarzenia nie stanowią oficjalnego stanowiska współfinansujących.