PL   |   EN

Kłamstwa o obecnym kryzysie energetycznym

Kłamstwa o obecnym kryzysie energetycznym
Szerzy się wiele kłamstw na temat obecnego globalnego kryzysu energetycznego. Redaktor naczelny FT Fatih Birol obala trzy z najbardziej szkodliwych.

Pierwszym błędem jest to, że Rosja wygrywa bitwę energetyczną. Rosja mogła skorzystać na skokach cen ropy i gazu wywołanych inwazją na Ukrainę, ale wszelkie krótkoterminowe zyski z rosnących przychodów z eksportu są z nawiązką równoważone przez długoterminową utratę zaufania i rynków. Moskwa zraziła Unię Europejską, swojego największego klienta, a sankcje nałożone na jej sektor naftowy i gazowy zaszkodzą jej przyszłej zdolności do eksploatacji jej zasobów poprzez odcięcie dostępu do kluczowych technologii. 
 
Drugim błędnym pomysłem jest to, że światowy kryzys energetyczny to kryzys czystej energii. Dr Birol mówi, że twórcy polityki energetycznej nie skarżą się na zbytnie poleganie na czystej energii. Wręcz przeciwnie, żałują, że nie podjęli szybszego działania w dziedzinie energii słonecznej, wiatrowej i energetycznej. Kiedy ludzie błędnie obwiniają politykę czystej energii i polityki klimatycznej za dzisiejszy globalny kryzys energetyczny, celowo lub nie, odsuwają światło reflektorów od prawdziwych winowajców – kryzysu dostaw gazu i Rosji – mówi. 
 
Trzecia fałszywa narracja mówi, że obecny kryzys energetyczny opóźni wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Dzisiejszy kryzys przypomina jednak o niezrównoważonej zależności od paliw kopalnych i może być kluczowym punktem zwrotnym w
szybszym przejściu na czystszy, tańszy i bezpieczniejszy system energetyczny. Ustawa o redukcji inflacji w Stanach Zjednoczonych, pakiet REPowerEU w Europie i działania innych dużych gospodarek są wyraźnym dowodem na to, że czysta energia nabiera rozpędu. 
 
Przed nami trudne wyzwania, zwłaszcza nadchodzącej zimy. Ale po zimie przychodzi wiosna, pisze dr Birol. Wstrząsy naftowe lat 70. pobudziły istotny postęp w dziedzinie efektywności energetycznej, energii jądrowej, słonecznej i wiatrowej – i nie ma powodu, dla którego dzisiejszy kryzys energetyczny nie może wywołać jeszcze większych pozytywnych zmian.

źródło: https://www.ft.com/content/2c133867-7a89-44d0-9594-cab919492777utm_campaign=IEA+newsletters&utm_source=SendGrid&utm_medium=Email

Stworzone przez allblue.pl