PL   |   EN

Niemcy muszą zapłacić 11 mln euro za uprawnienia do emisji dwutlenku węgla

Niemcy muszą zapłacić 11 mln euro za uprawnienia do emisji dwutlenku węgla
źródło : pixabay.com
Niemcy kupią uprawnienia do emisji o wartości ponad 11 milionów euro, aby nadrobić przekroczenie celów klimatycznych w sektorach transportu i budynków w latach 2013-2020, zapowiedziało wczoraj Ministerstwo Gospodarki i Klimatu Niemiec.

Rozporządzenie w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego (ESR) - jeden z projektów ustaw, które UE chce obecnie zaostrzyć w ramach pakietu klimatycznego Fit for 55 - określa krajowe cele w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla w sektorach nieobjętych unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji, takich jak transport drogowy, ciepłownictwo, małe instalacje przemysłowe i gospodarka odpadami.

Aby zrekompensować dodatkowe emisje, Niemcy podpisały umowy na zakup tzw. rocznych uprawnień do emisji od Bułgarii, Węgier i Czech, które nie przekroczyły swoich celów.

"Jest to retrospektywny policzek dla słabej polityki klimatycznej [poprzedniego rządu] i strzał ostrzegawczy dla Niemiec jako całości" - powiedział w oświadczeniu Sven Giegold, sekretarz stanu w niemieckim ministerstwie gospodarki i klimatu - "Tym razem udaje nam się wywinąć taniej, ale jeśli nadal będziemy nieosiągać naszych celów klimatycznych, będziemy musieli zapłacić znacznie wyższe kary".

Giegold powiedział, że pieniądze zostaną ponownie zainwestowane w środki ochrony klimatu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w zwiększenie mobilności elektrycznej na Węgrzech i modernizację budynków mieszkalnych w Czechach.

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl