PL   |   EN

Globalne odnawialne źródła energii, potrzebne cele w zakresie efektywności energetycznej

Globalne odnawialne źródła energii, potrzebne cele w zakresie efektywności energetycznej
źródło : pixabay.com
Uzgodnione na szczeblu międzynarodowym cele dotyczące rozwoju energii odnawialnej i zwiększenia efektywności energetycznej są potrzebne, aby świat wrócił na właściwe tory w kierunku ograniczenia zmian klimatu do 1,5°C, powiedziała niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock, donosi Clean Energy Wire.

Podczas dwudniowych rozmów klimatycznych w Petersbergu w Berlinie Baerbock powiedziała również, że kraje-darczyńcy są wreszcie na dobrej drodze do spełnienia obietnicy przekazania 100 miliardów dolarów na finansowanie działań klimatycznych biedniejszym krajom.

Trzyletnie opóźnienie podkopało zaufanie między bogatszymi i biedniejszymi narodami i wstrzymało międzynarodowy postęp, powiedział na tej samej konferencji przewodniczący ONZ COP28 Sultan Al Jaber, wzywając kraje-darczyńców do „ostatecznej oceny” przed rozmowami klimatycznymi ONZ w grudniu.

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock wystąpiła z poparciem dążenia do globalnych celów rozwoju odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa i słoneczna, które przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen  zainicjowała w kwietniu .

„Opowiadam się za uzgodnieniem globalnego celu w zakresie energii odnawialnej i efektywności energetycznej” — powiedziała Baerbock podczas  Petersberg Climate Dialogue w Berlinie .

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) oszacowała, że ​​„musimy potroić światową moc energii odnawialnej, w przeciwnym razie próg bólu 1,5 ° C zostanie znacznie przekroczony” – dodała Baerbock. W porozumieniu klimatycznym z Paryża kraje stwierdziły, że globalne ocieplenie powinno zostać ograniczone do 2°C, dążąc do utrzymania się na poziomie poniżej 1,5°C.

Jako kluczowy krok na drodze do konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu, która odbędzie się pod koniec roku, Niemcy  zapraszają  przedstawicieli rządów na doroczny dialog klimatyczny w Petersbergu od 13 lat.

W tym roku przedstawiciele rządów z około 40 krajów spotykają się w Berlinie w atmosferze, którą niemiecki rząd określa jako sprzyjającą bardziej otwartym rozmowom i budowaniu ambitnych sojuszy przed grudniowym COP28 w Dubaju.

Uzgodnienie celów w zakresie energii odnawialnej na poziomie globalnym to „coś nowego”, dodała Baerbock, „dlatego siedzimy tutaj w tak szczególnej sytuacji. Nie chcemy opisywać tego, co już zrobiliśmy lub co jest niemożliwe.”

Konferencja powinna pomóc w osiągnięciu porozumienia co do tego, „co jeszcze możemy zrobić, aby wejść na ścieżkę 1,5°C”.  Podczas niedawnego spotkania ministrowie ds. energii i klimatu grupy G7  uzgodnili również cele ekspansji.

Jako przewodniczący konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP28 w 2023 r. Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) są współgospodarzem nieformalnych rozmów w Berlinie. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wygłosi przemówienie do uczestników drugiego dnia konferencji (3 maja).

Kraje-darczyńcy są na dobrej drodze, by w tym roku wydać 100 miliardów dolarów na finansowanie działań związanych ze zmianą klimatu

Baerbock powiedziała również, że narody uprzemysłowione w końcu spełnią swoją obietnicę corocznego dostarczania biedniejszym krajom 100 miliardów dolarów na finansowanie klimatu w tym roku. „W tej chwili jesteśmy na dobrej drodze, aby w tym roku w końcu osiągnąć poziom 100 miliardów dolarów” – powiedziała słuchaczom ministrów pochodzących z kilkudziesięciu krajów.

Bogatsze kraje nie wywiązały się z obietnicy pozyskania tych funduszy do 2020 r. Na konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP15 w Kopenhadze w 2009 r. wiele zamożnych gospodarek zobowiązało się do mobilizacji 100 miliardów dolarów ze źródeł publicznych i prywatnych rocznie do 2020 r. na działania na rzecz klimatu w krajach rozwijających się.

Pieniądze mają pomóc biedniejszym krajom w redukcji emisji i przystosowaniu się do skutków zmian klimatu.

Cel został sformalizowany na COP16 w Cancun, a na COP21 w Paryżu w 2015 roku został powtórzony i przedłużony do 2025 roku. Przed rozmowami klimatycznymi ONZ w 2022 roku kraje rozwinięte odłożyły swoje zobowiązanie do przekazywania 100 miliardów dolarów rocznie na finansowanie działań klimatycznych w celu wsparcia krajów  rozwijających  się do 2023 r. Niemcy  przekazały rekordową kwotę 5,34 mld euro  z budżetu federalnego na działania w dziedzinie klimatu w krajach rozwijających się i wschodzących w 2021 r.

Wyznaczony na prezydenta COP28 Sultan Al Jaber – który jest także ministrem przemysłu ZEA i dyrektorem naczelnym narodowego koncernu naftowego ADNOC – wezwał rządy darczyńców do wypełnienia swojej obietnicy.

Argumentował, że brak zaufania między bogatszymi i biedniejszymi krajami spowodowany opóźnieniem wstrzymuje postęp.

„Proszę kraje-darczyńców o przedstawienie ostatecznej oceny realizacji tego zobowiązania przed COP28” – powiedział Al Jaber.

Nie podał dalszych szczegółów na temat tego, co taka ocena miałaby obejmować. Dodał, że „niezbędne dla politycznej wiarygodności” negocjacji ONZ w sprawie działań klimatycznych jest, aby darczyńcy wywiązali się z tego dawno spóźnionego zobowiązania przed grudniową konferencją.

„Jeśli świat nie wymyśli skutecznych mechanizmów dostarczania finansowania klimatycznego gospodarkom rozwijającym się i wschodzącym, nie będą one miały innego wyboru, jak tylko wybrać ścieżkę rozwoju opartą na emisjach dwutlenku węgla” – powiedział Al Jaber.

Na rozmowach klimatycznych ONZ toczą się spory o rolę krajów wschodzących, ich odpowiedzialność w walce ze zmianami klimatycznymi oraz o to, czy powinny otrzymywać wsparcie, czy też udzielać go biedniejszym krajom.

Tagi

Stworzone przez allblue.pl